Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Jsme ve válce s Ruskem. V opravdové válce, vzkázal prezident Ukrajiny

Autor: ČTK - 
20. května 2015
10:58

Nejde o střety se sparatisty, Ukrajina je ve válce s Ruskem. Taková slova volil při hodnocení konfliktu na Ukrajině prezident Petro Porošenko. Neví prý, jaké důkazy ještě svět potřebuje, aby uznal, že se po Ukrajině prohání ruští důstojníci i řadoví vojáci.

Ukrajina je v „opravdové válce s Ruskem“, prohlásil v rozhovoru s britskou stanicí BBC ukrajinský prezident Petro Porošenko, který se před rokem ujal moci a prakticky okamžitě musel začít řešit problém se separatismem na východě země.

Konflikt si mezitím podle něj vyžádal životy 1800 vojáků a téměř 7000 civilistů a prezident se obává, že protivník chystá další ofenzivu. „Řekněme na rovinu – bojujeme nikoliv se separatisty, které podporuje Rusko, ale je to opravdová válka s Ruskem,“ řekl.

Moskva kategoricky popírá přímé zapojení do konfliktu, nicméně Porošenko připomněl zajetí dvou příslušníků ruských speciálních sil u Luhanska. Podle ruského ministerstva obrany jsou sice zajatci bývalí ruští vojáci, avšak v době zajetí nebyli v aktivní službě.

Podle Porošenka není žádný důvod psát výraz „ruští vojáci“ v uvozovkách: stačí přijet do Kyjeva a podívat se na „skutečné důstojníky ruských speciálních sil“, kteří na Ukrajinu přijeli bojovat a zabili „jednoho z mých vojáků“. „Jaké další důkazy musíme předložit Rusku, že jsou to jejich vojáci, jejich regulérní jednotky a jejich válka a agrese?“ ptal se.

Skutečnou příčinou války je podle něj skutečnost, že ukrajinský lid vyšel do ulic, aby požadoval podpis dohody s Evropskou unií, proti bylo jedině Rusko. „Ale neptám se Ruska o svolení, zda smíme do Evropy. Ptám se Ukrajinců, co si přejí. A oni si přejí být součástí velké evropské rodiny,“ podotkl. „Jsem skutečně šťastný, že EU drží dveře pro Ukrajince otevřené. A právě to bylo skutečnou příčinou války. Právě to vedlo před rokem k anexi Krymu,“ řekl Porošenko. Ta podle něj způsobila katastrofu mezi krymskými Tatary „podobnou genocidě“. Ukrajina bude podle něj bojovat, ale hlavním cílem je mír. Jeho dosažení vyžaduje dvě věci: uzavření hranice pro ruská vojska a zbraně a stažení všech ruských sil, protože bez nich by k žádné občanské válce nedošlo, řekl ukrajinský prezident. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi sice „lze sotva důvěřovat“, avšak Porošenko nemá na výběr a musí s ním jednat, protože si nemyslí, že by ukrajinské území bylo možné osvobodit vojenskou cestou. Proto s Putinem uzavíral v Minsku mírové dohody. Ukrajinci jsou podle něj odhodláni dostát všem závazkům, musí však být připraveni na to, že protivník zaútočí. Prezident ujišťoval také o odhodlání uskutečňovat reformy, bojovat s korupcí a zbavit oligarchy moci, výsledky však budou patrné až za tři či čtyři roky. Odmítl, že by sám byl oligarchou, byznysu se ale bohužel nemohl zbavit, jak sliboval, protože je válka a chybějí kupci. Když se pokoušel prodat svá ruská aktiva, ruská vláda je hned zabavila. Na závěr se Porošenko svěřil se svým snem: „Až nebudu prezidentem, chci se stát členem parlamentu, Evropského parlamentu. Až Ukrajina bude členem EU – a udělám pro to vše, co je možné (...). Více než 70 procent Ukrajinců je rozhodně pro EU,“ řekl.

cotonice ( 24. května 2015 13:52 )

Co je to ten olkl za debila. Mám pocit ,že je to nějaký zastydlý puberťák se spoustou nevyřešených vlastních věcí, co? Zamindrákovanej vůl - bohužel i takoví iniciativní primitivové se tady vyskytují a asi i budou! hezký den

cotonice ( 24. května 2015 13:48 )

Ukrajina si sice může přát jít do Evropy ,ale musí pro to něco udělat - hlavně stát se normálním státem s fungující ekonomikou a s určitými všeobecně přijímanými morálními hodnotami a se základním vědomím , že lidský život má být chráněn. Pokud bude Ukrajina stavět pomníky Banderovi a jeho bandám, uctívat tyto vrahy jako národní hrdiny- je tato země ztracena. To ,co Porošenko žvaní je jako plácání prknem o vodu. Stejně to vše dopadne tak, jak se domluví Putin s Obamou a všichni novináři ,a naši váleční štváči (Šetina, kníže, Klvaňa ,Zaorálek a mnoho dalších) si mohou trhnout nohou.Ukrajina je primitivní stát s fašistickým vedením!

olkl ( 20. května 2015 14:10 )

Z daní platíme my všichni zmr.dy, postižené a cikány, jako jsi ty!!! U tebe to je však je házení perel sviním!!!

olkl ( 20. května 2015 14:05 )

Cipísek...to bude malý pinďourek..prostě chcípáček...Tomu se nepostaví...tak tu bude každý den obsírat...Prostě nula!!!

olkl ( 20. května 2015 14:02 )

Tak pokračuj ty rudý primitive...zkus třeba tu o perníkové chaloupce...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud