Zneužil Porošenko funkce? Miliardářovi po zvolení prezidentem prošla stavba bez povolení

Autor: ČTK - 
15. 5. 2015
20:59

Ukrajinský prezident Petro Porošenko čelí podezření, že zneužil vlivu vrcholné funkce k zastavení vyšetřování sporné stavby na svém pozemku v centru Kyjeva. Ve své reportáži o tom informovala rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

Podle ní začal Porošenko v roce 2012 stavět na pozemku poblíž známého středověkého kláštera bez potřebných povolení a při stavebních pracích byla poškozena část opevnění z 18. století. Následné vyšetřování ale prokuratura po jeho zvolení prezidentem zastavila.

RFE/RL v rozsáhlé reportáži rekapituluje mimo jiné i to, jak se pozemky poblíž bývalého mužského kláštera známého jako Kyjevskopečerská lávra, památky UNESCO, dostaly do Porošenkova vlastnictví. Parcely v žádané čtvrti na břehu řeky Dněpru prý totiž získali Porošenko a jeho obchodní partner a nynější poslanec jeho strany Ihor Kononěnko za podivných okolností. Kononěnko, který v roce 2009 zasedal v radě města, založil firmu, do jejíhož vlastnictví zastupitelstvo díky jejímu statusu převedlo lukrativní pozemky bezúplatně. Parcely pak oba podnikatelé zakoupili přes jinou firmu, která ovšem krátce po transakci zanikla.

Porošenko podle RFE/RL ale v roce 2012 vzbudil nevoli úřadů, když na svém pozemku začal stavět. Pro zahájení stavby v ochranné zóně je podle ukrajinských zákonů potřeba povolení ministerstva kultury a památkářů, která podnikatel neměl. Získal je až v průběhu prací, během nichž byla poškozena část pevnosti z 18. století.

Prokuratura začala kvůli poškození památky věc vyšetřovat, ale v listopadu 2014 – pět měsíců po zvolení Porošenka prezidentem – bylo prošetřování zastaveno. Podle sdělení státního zastupitelství nebyl porušen zákon.

Porošenko ani jeho mluvčí se k reportáži nechtěli vyjádřit.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

osinek ( 18. května 2015 11:01 )

Ukrajinští oligarchové, včetně dolarového miliardáře porošenka kradou první ligu, podvádí a jsou nad zákonem. Ten lukrativní pozemek v historickém centru Kyjeva s odhadovanou cenou cca 25 milionů dolarů tj. cca 625 milionů korun, získal Porošenko podvdně a doslova za hubičku!! Přitom Ukrajina bankrotuje (ukrajinská vláda požaduje, aby věřitelé co nejrychleji odepsali Ukrajině nejméně 15 miliard dolarů (tj. cca 375 miliard korun)!!! Nejhorší na tom je, že bankrtující Ukrajinu rozkradnou ukrajinskými oligarchy musí zachraňovat chudí daňoví poplatníci ze zemí EU, včetně ČR

dochtorchocholousek ( 16. května 2015 09:36 )

To je tedy hrůza hrůzoucí, že mu prošla stavba bez povolení. Že mu prochází odpovědnost za zabíjení vlastních občanů a hospodářský rozvrat země, to už je jen taková třešnička na dortu. Dejte si pralinku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa