Porošenko odvolal gubernátora s vlastní armádou: Začne skutečná občanská válka?

Ukrajinský prezident Porošenko odvolal oligarchu Kolomojského z postu gubernátora
Autor: ČTK, simao - 
25. 3. 2015
13:22

Ukrajinský prezident Porošenko odvolal vlivného oligarchu Kolomojského z úřadu dněpropetrovského gubernátora. Zbavil tak velení muže, který je proti Rusku, ale zároveň si stihl vytvořit vlastní armádu! Zároveň se prohloubily obavy z dalšího dění na východní Ukrajině.

Podle prezidentské kanceláře Ihor Kolomojskyj odstoupil na vlastní žádost, dekret o rezignaci prezident Porošenko podepsal v jeho přítomnosti. Tímto krokem prý vyvrcholil ostrý spor o kompetence. Kolomojskyj patří k nejbohatším ukrajinským podnikatelům a zároveň nejvlivnějším politikům na východě země. V Donbasu postupem času vytvořil dobrovolnický prapor, který bojuje proti vzbouřencům mimo oficiální armádní struktury. Podle kritiků Kolomojskyj zneužívá svého vlivu k posílení svých podnikatelských pozic.

Porošenko: Nechceme soukromé armády boháčů

Do střetu s Porošenkem se Kolomojskyj dostal v okamžiku, kdy Kyjev provedl reformu státní ropné společnosti UkrTransNafta. Miliardář v ní má menšinový podíl, ale díky svému vlivu prosadil do vedení firmy své stoupence. O vliv ve firmě ho však připravilo rozhodnutí parlamentu o změně fungování státních akciových společností. Kolomojskyj se naštval a do sídla UkrTransNafty vyslal své oddíly, které objekt krátce obsadily.

Porošenko se pak v reakci nechal slyšet, že napříště nedovolí oligarchům, aby si pořizovali „soukromé armády“ operující mimo oficiální vojenské struktury. „V zemi nebude ani jeden gubernátor, který by měl k dispozici soukromou armádu. Tečka,“ prohlásil rezolutně prezident.

Ukrajinský prezident Porošenko odvolal gubernátora KolomojskéhoUkrajinský prezident Porošenko odvolal gubernátora Kolomojského | EPA

Přesto nyní panují obavy z dalšího postupu Kolomojského. Přece jen disponuje vlastními jednotkami. Navíc v oblasti, kde je situace nadále značně napjatá – a do střetů se zde dostávají ukrajinská armáda a proruští separatisté podporovaní Ruskem. Kolomojskyj se však po vypuknutí proruského povstání postavil pevně na stranu Kyjeva a podpořil proevropskou orientaci Ukrajiny.

Prezidentský dekret o uvolnění Kolomojského neuvádí žádný důvod rezignace. „Dněpropetrovská oblast musí zůstat pevností na východě, musí ochránit mír a klid pro občany,“ uvedl pouze Porošenko podle prezidentské kanceláře. Že by však Kolomojskyj přešel na ruskou stranu se jeví jako značně nepravděpodobné...

Ruský poslanec: Je to nepřítel ruského státu

Ruští poslanci podle dnešního vydání listu Izvestija požádali generálního prokurátora a šéfa federálních vyšetřovatelů, aby prověřili, zda Kolomojskyj nemá podíl i v ruské ocelářské a těžařské skupině Evraz, jejichž klíčovým vlastníkem se jeví Roman Abramovič, a popřípadě tyto akcie zkonfiskovali a znárodnili. „Kolomojského podnikání musí být vykořeněno z Ruska, protože je to otevřený nepřítel naší země, všeho ruského, přátelství národů. Kolomojskyj je nacionalista, který financuje (nacionalistickou bojůvku) Pravý sektor, označenou v Rusku za teroristickou,“ řekl listu jeden ze zákonodárců Valerij Raškin.

Kolomojskyj byl podle deníku již dříve v Rusku obviněn podle paragrafů o vraždě, používání zakázaných prostředků a metod válčení či únosů. V Rusku mu také už byla zkonfiskována kancelářská budova v Moskvě a rekreační zařízení na anektovaném Krymu. Kolomojskyj vlastnil na počátku předloňského roku dvouprocentní podíl v největším ruském producentovi oceli. O jeho současném podílu v Evrazu však není nic známo.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

japos22 ( 25. března 2015 19:01 )

Olkl je jen jakýsi americký hovno placený CIA a medituje tu o agentech KGB - typický Amík vytřený dosucha a v hlavě nasrááno

jana999 ( 25. března 2015 18:19 )

no možná by to zachránilo mír, kdyby se tam konečně ti hajzlíci v Kyjevě začali ještě prát mezi sebou

fotrpjotr ( 25. března 2015 15:22 )

To je podobné,jako že nás dvacetři let neokupovali rusové,ale sovětská armáda,kterou sem poslal ukrajinec Brežněv a kterou tvořili ve velké části ukrajinské divize.A teď mluv.

olkl ( 25. března 2015 15:10 )

protože tu máš málo tobě podobných rudých sviní...tak počkej na posily...

olkl ( 25. března 2015 15:08 )

Japos...ty jsi totální koko.t, rudý zmr.d a primitiv, který tu obsírá na všech stránkách...Ty a tobě podobní komanči je potřeba nechat vychcípat!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa