Střílejte zelené mužiky i ruské agenty, vyzval estonský generál
Zelení mužíčci jsou postrachem Pobaltí. Ne že by na severu Evropy útočili mimozemšťané. Tihle jsou totiž z naší planety! Pobaltské státy mají na mysli neoznačené vojáky, takové, jací zasahovali na ukrajinském Krymu. Estonský generál proto přišel s radikálním řešením.
"Pokud ruští agenti nebo speciální síly vstoupí na estonské území, měli byste zastřelit prvního, kterého uvidíte. Neměli byste jim vůbec umožnit vstup," uvedl náčelník generálního štábu Estonska Riho Terras v rozhovoru pro Financial Times.
Zdaleka to přitom není první názor tohoto druhu, který se v Estonsku objevil. "Muž v neoznačené uniformě s kalašnikovem je terorista," míní estonský poslanec Kalev Kallemetrs. Také podle něj je v případu, že by jednotky zelených mužíků překročily hranice, třeba jednat velmi rychle. A nepárat se s nimi.
Společně pak všechny tři pobaltské státy - tedy Estonsko, Lotyšsko i Litva - žádají NATO o stálou přítomnost několika tisíc vojáků k odstrašení Ruska. Dopis s touto žádostí poslali velitelé vojsk vrchnímu veliteli spojeneckých sil NATO v Evropě generálu Philipu Breedloveovi.
Ve Vilniusu o tom dnes informoval mluvčí litevské armády Mindaugas Neimontas. "Přejeme si jednotku o velikosti brigády, aby v každé pobaltské zemi byl alespoň jeden prapor," řekl podle agentury AFP Neimontas. Agentuře AP pak vysvětlil, že "je to nezbytné kvůli bezpečnostní situaci. V našem regionu se nelepší, takže půjde o odstrašení." Brigáda v rámci NATO je jednotka s 3200 až 5500 vojáky. Brigády zformované do divizí bývají pěchotní nebo obrněné jednotky.
Pobaltské země jsou přitom někdejšími sovětskými republikami, nezávislost získaly po pádu železné opony na přelomu 80. a 90. let nezávislost a v roce 2004 vstoupily do NATO. Jejich bezpečnostní obavy vzrostly nejen v souvislosti s ruskou anexí Krymu, ale také s vojenskou podporou proruských separatistů na východě Ukrajiny ze strany Moskvy.
S nedůvěrou pak pohlíží i na zvýšenou vojenskou aktivitu Ruska v oblasti Baltského moře. Právě kvůli ní zintenzivnilo NATO vojenská cvičení v Pobaltí. Právě odtud přitom vyrazila na základnu v Německu (a projela i přes Česko) americká "Jízda dragounů".