Zavřete o svátcích supermarkety, navrhuje Senát

Ilustrační foto
Autor: ljš, ČTK - 
19. 5. 2015
12:41

Kdo zapomene koupit něco ze seznamu na štědrovečerní večeři, bude mít možná brzy smůlu. Sněmovna se znovu bude zabývat kontroverzní senátní předlohou zákona, který by zavřel supermarkety a hypermarkety o sedmi vybraných státních svátcích.

Senátoři v předloze o maloobchodě navrhují, aby prodejny s plochou větší než 200 metrů čtverečních byly zavřeny na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do poledne. Benzínek, lékáren a obchodů na nádražích a letištích by se změna netýkala.

Zatímco vládní koalice normě deklarovala podporu, pravicová opozice a podnikatelské svazy jsou proti. Největší obavy mají z toho, že by schválení zákona mohlo vést k zavření obchodů o nedělích.

Sami zaměstnanci obchodních řetězců by volno o svátcích brali všemi deseti, proti nedělím ale ostře vystupují.

Návrh se projednával už několikrát v minulosti a diskuse kolem něj byla vždy bouřlivá. Naposledy byl uložen „k ledu“ v prosinci, protože se zdálo, že by neprošel ani do druhého čtení. Koalice ještě tehdy nebyla jednotná. Zatímco ČSSD a lidovci změnu podpořili, hnutí ANO bylo proti. Teď ale zřejmě změnilo názor.

Anketa
Vadilo by vám, kdyby byly obchody o svátcích zavřené?
počet hlasujících: 1776
Anketa
Vadilo by vám, kdyby byly obchody o svátcích zavřené?
NE
78 %
ANO
22 %
počet hlasujících: 1776

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

honza1965 ( 19. května 2015 17:54 )

Taky mě "myšlení" lidí jako je abvydavatelství a tesarl přímo fascinuje Asi žerou konzervy a polotovary, jako prasata a z nudy koukaji na to jak se jim peče chleba a nebo rozmrazuje flákota Copak na tohle má člověk dneska čas?

honza1965 ( 19. května 2015 17:50 )

Když se ti to nelíbí, pusť ten svůj flek nějaký holce z těch, co se věčně v marketech rvou o to aby mohly dělat víkendy a svátky a najdi si něco jinýho.

zauber ( 19. května 2015 17:06 )

Ty č-uráci v senátu mají, ale starosti. Že raději nezařídí pro ty zaměstnance, kteří by si rádi vydělali slušný peníz, aby právě svátky byli pro ochotné a potřebné zaměstnance obchodu velmi dobře zaplacené.

abzk ( 19. května 2015 16:55 )

Nesmíš na to koukat z pohledu nudící se důchodkyně Ty lidi dorazej v neděli večer domů a po třídenní šichtě si chtějí akorát zakousnout něco dobrýho, čerstvýho a padnout do postele.

janula1973 ( 19. května 2015 16:54 )

Zdravím všechny.Nezlobte se,ale jsem vyučená prodavačka.Když jsem se učila,tak obchody byli v neděli i o svátcích zavřené.Tuto práci dělám dodnes.Je mně 43 let.Ani nevíte,jak ráda bych uvítala,kdyby bylo o svátcích zavřeno.Ty,co tady píšou,že máme o 100 procent více není vůbec žádná pravda.Do práce musíme a nikdo se nás na nic neptá.Sice nepracuji ve velkém marketu,ale v menším obchodě,a nad těch 200m.máme rozhodně. Tam prostě makat musíme,je nás tam sice míň prodavaček,takže,musíme hold všichni.Lidi o svátcích opravdu dělají,jako kdyby měl být konec světa a nakupují,jako kdyby měli umřít hlady.Takže pro mě rozhodně zavřít.Chci být taky s dětmi doma a nechci jim říkat,že opět Vánoce strávím v práci.To,že jsou třeba sestřičky a lékaři,policisté,a jiní v práci,bylo vždycky a toto povolání si také zvolili,tak nemíchejte hrušky a jabka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa