Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

České sestry přežily pochod smrti: Věra se zabila skokem do Niagarských vodopádů

Autor: simao - 
26. dubna 2015
13:31

Po příběhu Věry Steinové Wernerové je tu další, příběh jejích spoluvězeňkyň z koncentračního tábora Bergen-Belsen, sester Glaserových. Při příležitosti 70 let od konce 2. světové války si Blesk.cz připomíná hrůzy nacistického režimu. A osudy těch, kteří děsivou vyhlazovací mašinerii přežili. Ne vždy jde ale o příběhy se šťastným koncem.

Pocházely z židovských rodin. Věra Steinová Wernerová, dcera velkostatkáře Steina, žila před válkou v Čeradicích na Žatecku, po ní a hrůzách v koncentračních táborech, kterými prošla, se vydala začít nový život do New Yorku.

Stejně jako ona, i sestry Hanka a Věra Glaserovy měly šťastné dětství. Jejich rodina nouzí netrpěla, jejich otec byl majitelem velimské čokoládovny. Druhá světová válka, od jejíhož konce uplynulo již takřka 70 let, všechno změnila. Na pohnutý osud sester Hanky a Věry upozornil Blesk.cz Jan Nechanický, který (nejen) jejich příběh zaznamenal v připravované knize Z továrny na čokoládu do továrny na smrt.

Máte zajímavé fotky z osvobození Československa od nacistů? Pošlete nám je spolu s vašimi příběhy na tip@blesk.cz

Příběh přitom začíná u žvýkaček. Ještě v dobách Rakouska-Uherska členové rodu Szalatnayů z řad maďarské šlechty založili ve Velimi v roce 1869 podnik Cikorka, kde vznikala oblíbená náhražka kávy, vyráběná z drceného a praženého kořene čekanky. Podnik se začal rychle rozvíjet. Přinesl práci pro lidi z okolí, a navíc sousedil s cukrovarem a železnicí.

Rozmach Cikorky zaujal i císařského radu a průmyslníka Adolfa Glasera, který velimskou Cikorku koupil. A přidal i další cukrovinky, které se zde začaly vyrábět. Vznikla tak Velimská továrna na čokoládu, cukrovinky a kávové náhražky. Glaser dokonce poslal v roce 1906 do Ameriky svého důvěrníka, který tam vyzvěděl, jak se vyrábí nový hit – žvýkačky. V roce 1910 se ve Velimi začaly vyrábět žvýkačky Rici, obalované v cukrové moučce a prodávané v plechových krabičkách, později v obalech. Rakousko-Uhersko si je zamilovalo.

Z továrny na čokoládu do továrny na smrt

Po Adolfovi Glaserovi pokračoval ve výrobě i Rudolf Glaser. Továrna na čokoládu a žvýkačky měla již pět stovek zaměstnanců a Glaser v jejím areálu nechal postavit kino a také tenisové kurty, které na zimu nechal zalít vodou. Na kluziště vyrážely děti z okolí, navrch dostávaly kakao či čokoládu. S nacistickou okupací však přišla na rodinu Glaserovu pohroma. Továrník Rudolf Glaser s manželkou Vilmou zemřeli v ghettu v polské Lodži, kam byla rodina poslána v říjnu 1941. Jejich dcery Věra a Hana zůstaly osiřelé. Jen syna Tomáše se podařilo poslat do Anglie, kde se připojil k Royal Air Force.

Hana s Věrou přežily Osvětim, putovaly poté do dalšího koncentráku Gross Rosen a pochodem smrti do Bergen-Belsenu. Když byl tábor osvobozen 15. dubna 1945 Američany a Brity, byly sestry Glaserovy stále naživu. Onemocněly však tyfem, který se v zoufalých podmínkách koncentračního tábora rychle šířil. "Viděla jsem své kamarádky Hanku a Věru Glaserovou, dcery majitele velimské čokoládovny. Vypadaly jako kostry. Vezli je na léčení do Švédska a Hanka zemřela v sanitce, možná se vybourali. Když to vypadalo, že se z toho vyhrabou, Věra zůstala osiřelá," popisuje v knize Z továrny na čokoládu do továrny na smrt paní Věra Steinová Wernerová.

Její jmenovkyně Věra Glaserová ve Švédsku vyléčila a poté vyrazila za bratrem do Londýna. Ten však zahynul v troskách svého letadla a tragický osud rodiny Glaserů nebral konce. Věra Glaserová poté emigrovala do Kanady, kde se jí podařilo začít nový život. Vdala se, měla tři dcery, ale... "Hrůzy z táborů smrti se jí stále vracely, a tak se rozhodla spáchat sebevraždu. Vrhla se do Niagarských vodopádů," dodává pro Blesk.cz smutnou tečku za osudem ženy, která přišla o rodiče i sourozence, ale přežila nacistické koncentráky i pochod smrti Jan Nechanický, autor připravované knihy.

V pondělí vycházejí Příběhy z pekla! V pondělí vycházejí Příběhy z pekla! | Blesk

Vycházejí Příběhy z pekla!

Už v pondělí 27. dubna vychází v edici Blesk extra unikátní publikace pod názvem Příběhy z pekla.

Knihu si můžete přes SMS objednat už teď: Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru: PEKLO mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ. Příklad: PEKLO Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900. Cena každé přijaté SMS je 39 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz

ruudazvostravy ( 26. dubna 2015 19:11 )

 Tý býku,pohátki tisýce a jedný nocy do aleluja.Holt tadle jůdystycká skvadra sy dělá pý*ču s celího svjeta.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud