Horor koncentráku Belsen! Nikdy nezveřejněné fotky z osvobození tábora smrti

Autor: ljš - 
15. dubna 2015
05:00

Prošli branami pekla! Dosud neznámé fotografie ukazují smrt, zoufalství a bolest zajatců jednoho z nejhorších nacistických táborů smrti – Bergen-Belsenu. Pořídil je britský kněz, který do tábora přišel spolu s vojáky, kteří koncentrák osvobodili a spálili.

Po letech utrpení za ostnatým drátem, kde je nacisté popravovali po desítkách tisíc, konečně našli svobodu. Ti, kteří měli to štěstí, že přežili, mohli sledovat, jak místo hrůzy lehlo popelem.

Do tábora Bergen-Belsen byli posíláni nejen Židé, ale také Romové, homosexuálové, handicapovaní a nepřátelé nacismu. Právě zde také zemřela autorka známého deníku Anna Frank se svou sestrou Margot na tyfus.

Krátce poté, co byl tábor v roce 1945 osvobozen britskými a kanadskými vojsky, byl spálen. Spolu s říšskou vlajkou a Hitlerovým portrétem tak bylo místo bezbřehého utrpení navždy zničeno. Obrázky hrůzy ale zůstaly. Světlo světa však spatřily až po sedmdesáti letech.

Našli je potomci jejich autora, reverenda Charlese Martina Kinga Parsonse, v jeho pozůstalosti. Ten byl jedním z mála vojenských kaplanů, kteří se na místo zkázy dostali, aby zmírnili utrpení a pomohli přeživším vrátit se do života.

Britská vojska Belsen osvobodila v době hrozivé tyfové epidemie. Lidé tam umírali po stovkách za den. Cedule, kterou Parsons vyfotil, tak ukazuje hrozivá čísla. „Našlo se zde 10 tisíc nepohřbených těl, dalších 13 tisíc zemřelo poté. Všichni jsou oběťmi německého nového řádu v Evropě a příkladem nacistické kultury,“ píše se na ní.

Další Parsonsovy snímky zachycují masové hroby a přeplněné baráky plné lidí, kteří na tyfus teprve pomalu umírali. Fotografie jsou to natolik děsivé, že se je mladý kněz po návratu z války rozhodl ukrýt. Po sedmdesáti letech je našel jeho vnuk Thomas Marshall (27), který se je rozhodl publikovat. „Neznal jsem ho, ale babička mi říkala, že o válce nikdy nemluvil. Nechápal jsem proč, ale teď už to vím,“ řekl deníku Daily Mail.

zarazenyprd ( 3. prosince 2015 15:38 )

Přibližně v dubnu 1945 zde zahynul Josef Čapek, brat K.Čapka. V březnu byl prý ještě naživu, při osvobození v květnu mezi živými již nebyl a hromady hnijících mrtvol bylo již nutno likvidovat buldozery do jam. Prostě německá dokonalost.

wimr.diskriminace ( 15. dubna 2015 12:47 )

dyk jsem to řikal, že je jeho máma svinská a špinavá k.urva, nikdo mi to nevěřil

majojo ( 15. dubna 2015 11:05 )

Nejsi blbej? Vlastně - proč se ptám....

majojo ( 15. dubna 2015 11:05 )

Jo a v USA taky střílejí do černochů a do dělníků

majojo ( 15. dubna 2015 11:04 )

to vytečkované slovo je zmr.di - neznám lepší a slušnější ekvivalent, blbečci bulvární

Zobrazit celou diskusi