Domácí odboj v protektorátu Böhmen und Mähren: Za pomoc partyzánům smrt v ohni!

Autor: raj, zrk - 
2. května 2015
19:14

Němečtí okupanti chtěli v protektorátu Čechy a Moravy zkrotit a zotročit domácí obyvatelstvo. Nepodařilo se jim to do konce války. Naopak, odboj se stupňoval. Zatímco v Čechách působily odbojové skupiny převážně ve městech, v moravských lesích se ukrývali partyzáni, podporovaní místními. Nacisté se za to krutě mstili. Vypálili Javoříčko, Ploštinu, Morávku.


Tragédie Javoříčka: 38 poprav 3 dny před osvobozenímTragédie Javoříčka: 38 poprav 3 dny před osvobozením | archiv Blesku, archiv Javoříčko
Do osvobození zbývaly už jen 3 dny. Žádný z 38 mužů z Javoříčka na Olomoucku se však konce války nedočkal. Všichni muži starší 15 let byli 5. května 1945 postříleni a vesnice vypálena.

Počátkem roku 1945 se v Javoříčku usídlila partyzánská skupina složená ze sovětských komisařů a uprchlíků. Ti v noci z 9. na 10. dubna zabili v hájovně ženu hajného Hildu Victorovou, její dvě malé děti a několik dalších lidí. Žena přitom partyzány ukrývala. Hájovnu pak zapálili a stříleli i po hasičích.

Němci po vinících tragédie okamžitě začali pátrat. Partyzáni potom zaútočili na lazaretní vlak. Poté, co bylo 3. května vyhlášeno stanné právo, partyzáni 4. května zastřelili pět členů komanda SS. Tím byl osud Javoříčka zpečetěn.

Ráno 5. května obklíčily obec jednotky SS. Všichni muži starší patnácti let byli zastřeleni. Nejmladšímu bylo právě 15, nejstaršímu 76. Ženy byly odvedeny za vesnici a ta byla vypálena.

Javoříčský příběh se točí kolem ženy hajného Otmara Victory Hildy Victorové. Přestože její muž byl příslušníkem SS, oba za války podporovali javoříčské obyvatele. Když pak Victora počátkem roku 1944 odešel do zahraničí, Victorová poskytla v hájovně azyl partyzánům. Ty k ní přivedl místní hoteliér Adolf Pospíšil, který byl jejím milencem. Kromě něj udržovala podle všeho Victorová intimní styky i s partyzány.

Příběhy z pekla
Knihu koupíte na stáncích, nebo si ji můžete objednat přes SMS! Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru: PEKLO mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ. Příklad: PEKLO Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900. Cena každé přijaté SMS je 39 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz

lipno ( 4. května 2015 09:17 )

V první ředě táhni ty! MARORE! Dolárky už nesmrdí?

gordy88 ( 2. května 2015 23:24 )

znásilňování, krádeže, rabování, vražda?

hofihofi ( 2. května 2015 22:46 )

Rusti komisari zabili zenu a jeji dve deti a pak napadli lazaretni vlak, uzasni hrdinove, ze?

hofihofi ( 2. května 2015 21:32 )

Slusnej odboj, rikal mi muj tchan co valku prozil pobliz Dukly, partyzani rabovali vesnice, znasilnovali a pred nemcema vzdy utekli.

hofihofi ( 2. května 2015 21:30 )

Zena SS a soustala s partyzany, hmmmm

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud