Bez léků by nepřežily! Propuštění Hanky a Tonči „pomohlo“ jejich špatné zdraví

Autor: šim, ČTK - 
28. března 2015
14:32

Dva měsíce trvalo vyjednávání turecké charitativní organizace IHH o propuštění v Pákistánu unesených a dva roky vězněných Češek Hanky a Tonči. Jejich propuštění paradoxně pomohl jejich zhoršující se zdravotní stav! 

Před dvěma měsíci zoufalé rodiny Hany Humpálové a Antonie Chrástecké kontaktovaly vlivnou muslimskou tureckou organizaci IHH, aby ji požádaly o pomoc. A stalo se to, v co už mnozí možná ani nedoufali. Dívky jsou po dvou letech věznění na svobodě.

Deník Millyet napsal, že zástupci IHH dokázali kontaktovat ozbrojenou skupinu, která dívky držela. Ve vyjednávání hrál prý velkou roli i zdravotní stav žen, který vyžadoval nasazení léků. Nakonec se obě podařilo dostat do východoturecké provincie Van, odkud podle deníku Hürriyet odletěly zvláštním letadlem do České republiky.

První fotky a záběry dívek po propuštění ukazují, že jsou velmi vyhublé a bledé. Stále ještě zahalené do muslimských hábitů, z nichž vystupují pouze jejich pohublé obličeje. Ani podlomené zdraví však dívkám nebrání v tom, aby se usmívaly.

Video První slova Hanky Humpálové a Tonči Chrástecké po jejich propuštění na svobodu - youtube.com/IHH

Neumíte si představit, jak se teď cítím. Nemůžu uvěřit tomu, že jsme volné a že se uvidíme s našimi rodinami. Jsem tak šťastná. Čekala jsem na to dva roky, dva roky v jednom pokoji. Čekala jsem jenom na to, až se uvidím se svojí rodinou,“ řekla Tonča anglicky na videu krátce po propuštění. „Jsem trochu nervózní a unavená, ale tak moc šťastná,“ dodala.

"Pořád nemůžu uvěřit tomu, že jsem tady. Dokonce i teď se bojím, že je to jen sen," citovala agentura Anadolu Tonču Chrásteckou. "Být pryč od rodiny bylo opravdu těžké. Od první chvíle, kdy mě unesli, jsem s ní chtěla být. Teď jsem hrozně šťastná a nadšená," dodala.

Video Dva roky v zajetí! Co řekly unesené Češky a co jim vzkazují jejich známí!? - David Vaníček, Zbyněk Schnapka, Petr Soukup

"V době našeho dvouletého zajetí jsme nevěděly, kdo nás zajal. Nejenže nám neřekli, kdo jsou, ale nevíme ani, proč nás dva roky zadržovali. Bylo to velice těžké. Poprvé v životě jsme viděly zbraně a ozbrojené muže. Střílelo se tam a vybuchovaly tam bomby. Ale časem jsme si na to zvykly," popsala věznění Humpálová. "Měly jsme víc než dost času na přemýšlení. Myslely jsme na naše rodiny a držely jsme se naděje, že jednoho dne nás osvobodí. Poprvé za dva roky jsme viděly slunce a kolem sebe rozesmáté lidi," dodala.

altmanova ( 29. března 2015 23:44 )

Vy blbečci, dívky jely cestou, kterou jezdily CK už po roce 1990. Nic mimořádného. Někdo rád cestuje, někdo jen sedí u počítače a kydá nesmysle. Holkám fandím a přeji jim to nejlepší na jejich dalších cestách.

evita5555 ( 29. března 2015 11:52 )

Posielal ich niekam štát? Prečo by sa o ne mal starať? Keď niekto ochorie, prosím. Ale ak niekto dobrovolne urobí niečo tak sebevražedné ako tieto dve, prečo by to malo zaujímať štát? Keď sa pôjdem dobrovolne kúpať medzi žralokov, moju smrť nemôžem nikomu vyčítať. A ktovie, kedy im zasa otrnie a naplánujú zasa nejaké dobrodružstvo. Ale teraz by im to mal preplatiť plesk, lebo dva roky mal tému.

zwil ( 29. března 2015 10:12 )

No, zrovna ta bruneta mi pohublá vůbec nepřijde, ba naopak.

deratizater ( 28. března 2015 17:02 )

alespoň si holky užily sexu do sytosti a možná se dočkáme nějakého muslimečka

qwerty1805 ( 28. března 2015 16:56 )

prej hubený ta jedna má ha tvářích ten hadr tak fakt vypadá vo 5kilo lehčí a ta druhá má o 10 víc. Byly tam v exotických lázních na útraty ISS , jejich zdravotní pojišťovny a svojí blbosti. Tak holky kam vo prázdninách letos? Doporučuju Bogotu nebo Mogadišo. Jé tam je krásně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud