Zavražděného Putinova kritika vystavili v rakvi! Rusko dalo zákaz smutečním hostům!

Autor: ČTK - 
3. 3. 2015
09:18

Tisícové zástupy truchlících, které se táhnou parkem v centru Moskvy k Scharovově středisku. Tam byla vystavená otevřená rakev s tělem se čtyřmi dírami po kulkami v zádech zavražděného kritika Vladimira Putina Borise Němcova (†55), který byl zastřelen v pátek v noci před branami Kremlu. Rusko pečlivě probralo seznamy hostů a některé přední politiky nevpustilo do země.

Pohřeb proběhl v poledne na Trojekurovském hřbitově, do té doby se lidé mohli poklonit vystaveným ostatkům Borise Němcova. Většina truchlících byli přesvědčení liberálové, které Němcovova vražda pobouřila. "Byl naší nadějí," uvedla postarší žena, která přišla uctít Němcovovu památku. Těsně po poledni se rakev s Němcovovým tělem vydala na cestu moskevskými ulicemi a sní i stovky truchlících.

Podle ruských médií zastupovaly evropské státy na Němcovově pohřbu většinou velvyslanci, očekávala se účast stálého zástupce Evropské unie v Rusku Vygaudase Ušackase. Některé zahraniční smuteční hosty Rusko na Němcovův pohřeb nepustilo.

Povolení k cestě nedostal z Moskvy předseda horní komory polského parlamentu Bogdan Borusewicz. Podle oficiální zprávy ruského velvyslanectví ve Varšavě má jít o odvetu za to, že předsedkyně Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Valentina Matvijenková má zakázaný vstup do EU.

Na moskevském letišti Šeremeťjevo skončila v noci na úterý cesta lotyšské europoslankyně Sandry Kalnieteové. Podle baltské agentury BNS jí bylo sděleno, že její pobyt v Rusku je nežádoucí, a byla přinucena k odletu ze země.

Kalnieteová měla na pohřbu zastupovat Lotyšsko a lidoveckou frakci v Evropském parlamentu. Riga v protestní nótě uvedla, že postup ruských úřadů je v příkrém rozporu se zásadami lidskosti a poškozuje lotyšsko-ruské vztahy.

Pohřbu se nezúčastnila ani Hanna Durycká, Němcovova přítelkyně, která v noci opustila Moskvu a odletěla do rodného Kyjeva. Vzhledem ke svému těžkému psychickému stavu podle advokátů nebyla schopna smuteční ceremonie absolvovat. Jako korunní svědek Němcovovy vraždy je prý nicméně ochotna se k případnému výslechu do Ruska vrátit.

Němcova v noci na sobotu nedaleko Kremlu zastřelil čtyřmi ranami z pistole neznámý pachatel. Podle dnešní zprávy vyšetřovatelů pátrání po vrazích intenzivně pokračuje, žádné konkrétní výsledky ale policejní informace neobsahuje.

Mnozí z opozičních vůdců jsou přesvědčeni, že smrt někdejšího vicepremiéra si objednal Kreml jako odvetu za Němcovovu nesmiřitelnou kritiku prezidenta Vladimira Putina. Sám prezident prohlásil, že cílem vraždy může být snaha destabilizovat vnitropolitickou situaci v Rusku.

Doporučujeme
jana1313 ( 4. března 2015 00:30 )

Jdi se lepit s tím tvým pomateným blábolením někam jinam, úchyle.

kapsa72 ( 3. března 2015 20:53 )

Spi svuj vecny sen, Priteli.. Jednou se postavis tvari v tvar z tim kriminalnikem, ve Svetle pravdy, a budes svedkem jak Putin ponese nasledky svych cinu a vrazd.. Diky za odvahu vyslovovat Pravdu, bez ohledu na nasledky....

kobyla1 ( 3. března 2015 20:51 )

Ať toho chcípáka odstřelil kdokoliv, tak dobře udělal, protože to byl jen Jelcinův a západní pohůnek, který už Rusákům ukázal, co je čeká, když jejich zem povedou grázlové, jako on

kobyla1 ( 3. března 2015 20:49 )

Hlavně v Americe svoje odpůrce likvidují jak na běžícím páse....holka kde se v tobě ta debilita bere?

kobyla1 ( 3. března 2015 20:47 )

Možná jsem úchyl, což není tak hrozné, jak být debilita jako ty. Máš tam ještě nějaký další chytrý blábol ty fašistické vemeno? Taky jsi zapoměla napsat ty krávo sánská, že fašouni jako ty bytostně nesnáší názory druhých a přímo z toho šílí, což nám to stále dokazuješ. Ale že se divím nějaké potrhlé fanynce připoch.caného Kchárla

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa