Moskva na nohou: Velký pochod za Putinova kritika, kterého popravili na ulici!

Autor: ČTK - 
1. 3. 2015
14:51

Tisíce Moskvanů přišly v neděli na smuteční pochod, který svolala opozice k uctění památky zavražděného kritika Kremlu Borise Němcova. Lidé nesli portréty zastřeleného politika či ruské vlajky se smuteční páskou, v davu byly vidět i ukrajinské prapory. "Hrdinové neumírají", "Tyto střely zasáhly každého z nás" nebo "Zemřel za budoucnost Ruska", stálo na transparentech.

Moskevská policie odhadla počet účastníků 16.500, odhady novinářů a pořadatelů sahaly ještě výše. "Odhadujeme, že přišlo více než 70.000 lidí," řekl agentuře AFP jeden z organizátorů, Alexandr Riklin.

"Nemám rád odhady a hádky o tato čísla. Důležitý je každý člověk, a ne dav. Ale přišlo velice mnoho lidí, na 50.000 či ještě více," usoudil další z organizátorů Leonid Volkov.

Do pomalu kráčejícího průvodu přišly podle zpravodaje agentury Reuters celé rodiny, staří i mladí lidé. "Jestli dokážeme zastavit kampaň nenávisti, zaměřenou proti opozici, pak můžeme mít šanci změnit Rusko. Jinak bude hrozit masový občanský konflikt," varoval opoziční poslanec Gennadij Gudkov, podle kterého se Němcov stal nepohodlným zkorumpovanému režimu.

Někdejší reformátorský místopředseda ruské vlády z 90. let Němcov byl zastřelen nedaleko Kremlu o páteční noci. Žádné podezřelé se policii dosud nepodařilo dopadnout. Vyšetřovatelé se dnes obrátili na veřejnost a požádali případné další očité svědky či osoby s informacemi o vraždě, aby se jim přihlásili. Vypsali také třímilionovou odměnu (asi 1,2 milionu korun) za informace vedoucí k objasnění zločinu, informátorům zaručují anonymitu.

Podle vyšetřovatele budou potřebné i další úkony s účastí Němcovovy ukrajinské přítelkyně Hanny Durycké jako očité svědkyně vraždy.

Ukrajinské úřady se mezitím nechaly slyšet, že svoboda pohybu ukrajinské modelky není omezena, Durycká se prý chce vrátit do vlasti a k tomu jí pomohou ukrajinští diplomaté.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko již dříve dal vraždu do souvislosti s tím, že se Němcov prý chystal zveřejnit důkazy ruské účasti ve válce na východě Ukrajiny. Přímou angažovanost v konfliktu Moskva stále popírá.

Kreml označil vraždu opozičního politika za provokaci, která má destabilizovat Rusko. Opoziční předáci přičítají zločin ovzduší protizápadních nálad a vybičovaného nacionalismu, vytvořeného režimem prezidenta Vladimira Putina a státními médii.

Dnešní pochod byl původně svolán jako protest proti hospodářské krizi v zemi a válce na Ukrajině a úřady jej povolily na periférii metropole. Po Němcovově vraždě ale opozice tuto akci odvolala a dohodla s radnicí smuteční pochod, který vede z východní části centra hlavního města na nábřeží řeky Moskvy a pak na most u Kremlu, kde byl někdejší reformátor Němcov zastřelen.

Pořadatelé čekali na 50.000 lidí. Pochod provázela přísná bezpečnostní opatření, každý účastník musel projít bezpečnostním rámem, než byl vpuštěn na shromaždiště. V okolí hlídkovaly policejní jednotky a nad průvodem přelétaly vrtulníky.

Opoziční akce k uctění Němcovovy památky se odehrály také v Petrohradu a dalších velkých ruských městech.

Doporučujeme
marais ( 2. března 2015 12:39 )

ZASE BLAFEŠ.. putin žádné Novorusko nevybojoval...to Porošenko ho místo mírového jednání zničil a zabil nevinné lidi...kdo ho znovu postaví?????? můžeš přispět!

zauber ( 2. března 2015 08:38 )

Na Staromáku byl taky velký pochod za Putinova kritika. Kretén Štětina a asi padesátka lidí podobně, či stejně postižených. Inu, národ sobě.

tymitaky ( 1. března 2015 22:40 )

Vyčůrat, umýt, pomodlit a spát čeládko nezbedná!!

tgbb ( 1. března 2015 22:10 )

VIDEO: Ukrajinský guvernér Odarčenko nazval Adolfa Hitlera osvoboditelem http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4019-video-ukrajinsky-guverner-odarcenko-nazval-adolfa-hitlera-os voboditelem antirusismus hitlerovských USA a NATO = hitlerovský antisemitismus německa 1933-1945 vyvolávání nenávisti vůči rusku, vůči levici ,je záměrné vyvolávání nenávisti vůči skupinám obyvatel jako v nacistickém německu, jsou to stejné metody klerofašistů a nacistů diktatur oligarchie (lživě nazývané demokracie) ,používají k tomu masmedia, a celý státní aparát

honza666 ( 1. března 2015 21:57 )

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa