Svině a vrah! Biľakův pomník v jeho rodné obci natřeli na rudo

Autor: ČTK - 
23. 2. 2015
10:16

V rodné obci komunistického pohlavára Vasila Biľaka odhalili jeho pomník. Jen pár hodin nato vyjádřilo jasně svůj názor na muže, který do Československa pozval sovětské okupanty, duo umělců. Pomník z bílého mramoru s Biľakovou bustou přetřeli červenou barvou a opatřili nápisem „svině“.

Pomník odhalilo v sobotu vedení obce Krajná Bystrá na severovýchodní hranici Slovenska, které zároveň udělilo loni zemřelému politikovi a svému rodákovi čestné občanství. Tento krok rozlítil dvojici mužů, kteří se rozhodli ještě téhož večera vyjádřit svůj názor na Biľaka štětcem a barvou.

„V roce 1968 mi bylo 15 let a kvůli tomuto zločinci přišlo o život několik desítek lidí mojí generace... Vasil Biľak je vrah a není normální, abychom mu stavěli pomníky,“ uvedl podle webových stránek slovenského listu košický výtvarník Peter Kalmus, který byl za normalizace známou postavou slovenského disentu a signatářem výzvy Několik vět.

Trestního stíhání, které mužům hrozí za zhanobení pomníku, se prý muž, který již v minulosti podobně veřejnou protestní akcí vyjádřil svůj názor na jiné kontroverzní postavy slovenské minulosti, nebojí.

„Je pravda, že ten pomník vypadal draze. Ale dovedete si představit, že by v Německu někdo stavěl pomníky funkcionářům nacistické NSDAP?“ prohlásil Kalmus, který se na akci podílel s kolegou Ľubošem Lorenzem.

Policie podle slovenské televize RTVS vyšetřuje čin jako přestupek a mužům hrozí pokuta v řádu tisíců eur.

Biľak, který byl od roku 1954 až do pádu komunismu členem ústředního výboru strany, byl slovenskou justicí stíhán za údajný podpis „zvacího dopisu“, který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968. Slovenské soudy ovšem případ vrátily k došetření a prokuratura vyšetřování přerušila, protože se nepodařilo získat z Ruska originál dopisu k posouzení pravosti Biľakova podpisu. Zemřel nepotrestán loni v únoru.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

versutus ( 23. února 2015 23:33 )

Pro tebe a tvé stalinistické soudruhy s velmi podobným myšlením to žádná okupace nebyla, ale bratrská pomoc spřátelených zemí před hrozícím nástupem buržoazní reakce. To my všichni víme. Pro inteligentní, pracovité a slušné lidi, kteří si váží svobody, což není tvůj případ, to okupace byla!

kobyla1 ( 23. února 2015 18:36 )

A stavění laviček vlastizrádcům a kolaborantům je taky potřeba odsoudit. A taky by bylo potřeba pověsit všechnu tu fašistickou verbež, která tu agituje.....myslím tím i tebe zmetku

madlenka666 ( 23. února 2015 18:36 )

Ty už to máš asi za sebou viď ? A vzdělanej to teda asi budeš ,jako ten cigoš z Ústí .No jo ty brepto.

kobyla1 ( 23. února 2015 18:34 )

To o tobě už dávno víme ty zm.de fašistickej

kobyla1 ( 23. února 2015 18:33 )

Chovej se slušně ty fašistické hovado. Co tady lidem nadáváš? Hlavně že na jiné diskuzi pindáš, že oceňuješ ty, co ti odpovídají slušně ty debile

Zobrazit celou diskusi
Další videa