Rudý boss Vasil Biľak (†96) ušil na vlast zradu: Dožíval v luxusu!

Autor: map - 
7. února 2014
06:59

Zemřel obklopen luxusem v klidu, ve spánku. Dlouholetý ideolog totalitního komunistického režimu Vasil Biľak (†96) odešel jako poslední z pěti funkcionářů, kteří pozvali do Československa v roce 1968 sovětské okupanty.

Vasil Biľak nebyl moc šikovný krejčí, mistr mu do výučního listu napsal: Nepouštět na saka. Zradu na český a slovenský národ, který se chtěl v rámci pražského jara svobodněji nadechnout, ale »ušil« dokonale. A nikdy z toho ve svém dlouhém životě, který včera skončil, neměl špatné spaní.

„Nelituji cesty, po níž jsem kráčel,“ řekl Biľak při svých pětaosmdesátinách. Netrápilo ho, že okupanti při násilném obsazení Československa zabili 108 lidí a 500 jich zranili. Ani to, že do roka emigrovalo 70 tisíc Čechů a Slováků a ruská vojska okupovala naši zem dlouhých 21 let.

Biľaka trápila jiná věc. Den vstupu vojsk byl prý pro něj dnem ostudy. „Protože jsme jako českoslovenští komunisté dopustili, aby tu Sověti a spojenci museli udělat pořádek,“ zdůvodnil to. Díky nim ovšem nastartoval kariéru do vedení země.

Za podpis pod zvacím dopisem byl Biľak od roku 1991 trestně stíhán. Soud však žádal originál dokumentu, který Rusové nikdy nevydali. Poslední léta života tak fanatický komunistický ideolog prožil ve své luxusní bratislavské vile, kde sepisoval paměti. Rodina se o něj starala do poslední chvíle, i když už byl nějaký čas nepohyblivý. „Zemřel v noci ve spánku,“ řekl Blesku jeho zeť Jozef Ševc, který byl v letech 1998 až 2006 šéfem slovenské komunistické strany. 

Sirotek a ideolog Biľak

● Narodil se 11. srpna 1917 do rusínské rodiny na severovýchodním Slovensku jako Vasil Gyula

● od jedenácti byl sirotek

● vyučil se krejčím v Hradci Králové ● účastnil se Slovenského národního povstání

● po válce vstoupil do KSČ a v roce 1953 absolvoval Vysokou školu politickou ÚV KSČ

● v letech 1954 až 1989 byl členem ústředního výboru KSČ

● od roku 1968 dvacet let tajemníkem ÚV KSČ

● do ústraní se stáhl krátce před listopadem 1989

● v prosinci 1989 byl z komunistické strany vyloučen

Regina Rázlová (herečka a dcera předsedy vlády za totality)

„Nejsem si vědoma, že bych s panem Biľakem někdy hovořila. A tahle fotografie? No, rozhodně je na ní nejhezčí pan Chudík a zřejmě šlo o akci, když byli herci pozváni na Hrad. Že bych Biľaka znala od mého otce, naprosto vylučuji. Navíc, já jsem do těchto kruhů vůbec nechodila. Byly mi cizí. Taky si myslím, že v době pořizování téhle fotografie už můj otec i matka dávno odešli ze strany.“

Nejhezčí tu byl pan Chudík, Regina vzpomíná Rázlová.Nejhezčí tu byl pan Chudík, Regina vzpomíná Rázlová. | ČTK, Isifa a Nový Čas

Co říkají osobnosti

Miroslava Němcová (ODS, poslankyně)

„O toto vyjádření nemám zájem.“

Tomio Okamura (Úsvit, poslanec)

„O mrtvých jen dobře a o tomto pánovi bohužel nic dobrého nevím. Myslím, že je načase přestat se takovými smutnými postavami československých dějin zabývat.“

Miroslav Kalousek (místopředseda TOP 09)

„Vasil Biľak je jeden z nejodpornějších symbolů zločinné komunistické éry a každý z nás by měl v sobě najít sílu se za něj dneska pomodlit. Já opravdu nevím, jestli tu sílu v sobě najdu.“

Manželé Jakubiskovi (producentka a režisér)

„Zajímalo by nás, když už dal pánbůh Vasilu Biľakovi tolik času, jestli se zamyslel nad tím, co udělal ve svém produktivním věku špatně. Jestli se dokázal poučit ze svých chyb, když se dožil tak požehnaného věku.“

Vojtěch Filip (KSČM, místopředseda Sněmovny)

„Není možné měnit historii a je beze sporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy.“ (ODS za to žádá odvolat Filipa z vedení Sněmovny)

Pavel Bělobrádek (KDU–ČSL, vicepremiér)

„Já si myslím, že pan Biľak byl zločinec, protože pozvat sem okupační vojska je zločin a je to vlastizrada.“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ivoadler ( 7. února 2014 13:06 )

To je trefa do černého. Stalin usiloval, aby po 2. světové válce vznikl okruh nárazníkových států, které by Rusko chránily před útokem ze Západu, hlavně Německa. Jak moc bylo toto snažení oprávněné, to se ukazuje až dneska.

ivoadler ( 7. února 2014 12:57 )

"Nepouštět na saka". Z toho dělají antikomunisté důkaz Bilakovi neschopnosti. Znám případ jednoho mizernýho elektrikáře, který po Listopadu vstoupil do ODS, stal se zastupitelem a radním, zprivatizoval jeden krám a jednu hospodu. Koupil pozemky, které se obratem stali stavebními, za slib, že prodejce bude k němu moci chodit do hospody doživotně zadarmo na oběd. Prodejce brzo zemřel a z pana zastupitele se stal developer. Vytřískal na tom velký peníze. To uvádím jako příklad, že když je někdo mizernej řemeslník, tak to ještě neznamená, že musí být špatnej v něčem jiném. Ostatně, jak šikovnej byl Baťa jako švec?

francjosef ( 7. února 2014 12:50 )

Ten zrzek nebyl ještě na světě a takto žvaní zmr.d.Ať táhne z vlády.

namoroman ( 7. února 2014 11:47 )

Souhlas!! Pravda pravdoucí-ať ho v nebi ovívají andělé a oblažují ho sladké panny

donchicho ( 7. února 2014 11:36 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud