Smrt rudého pohlavára Biľaka: Šéf KSČM pod palbou kvůli okupaci Sověty!

Ke smrti Vasila Biľaka se vyjádřil i šéf KSČM Vojtěch Filip. Za svá slova čelí kritice  (Autor: Archiv Blesku, ČTK)
Autor: ČTK, simao - 
6. února 2014
15:04

Vasiľ Biľak (†96) se dožil požehnaného věku. Navzdory tomu, že svou vlast zradil, když do Československa pozval dopisem sovětské tanky. Po sametové revoluci však v klidu dožil ve své vile. A na události ze srpna 1968 mezitím padl prach. Šéf KSČM Vojtěch Filip však situaci podcenil. V kondolenci pozvání okupantů zlehčil a ODS nyní žádá jeho hlavu! Navrhla Filipovo odvolání z křesla místopředsedy Sněmovny.

Vojtěch Filip o vyučeném krejčím a komunistickém pohlavárovi Vasilu Biľakovi, který po politickém uvolnění během pražského jara pozval do Československa vojska Varšavské smlouvy, řekl: "Co se týče historické role Vasila Biľaka, je třeba konstatovat, že není možné měnit historii a je beze sporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy."

Šéf KSČM však za tohle přinejmenším nešťastné vyjádření sklidil kritiku. Z Filipa se rázem stal obhájce sovětské okupace. I když mladší ročníky mají o příjezdu sovětských tanků v srpnu 1968 vlivem chatrných školních osnov mlhavé povědomí a řada lidí dnes již netuší, o co šlo, relativizovat okupaci je nebezpečné.

Nejpohoršeněji se přitom tváří ODS. Filipovo vyjádření použila však i pro politický boj. Chce Filipa sesadit z křesla místopředsedy Sněmovny a získat pro tenhle záměr podporu TOP 09, ČSSD a lidovců. "Vasil Biľak se podílel na okupaci naší země. Není možné tvrdit, že dnešní doba se dívá na jeho krok různými pohledy," uvedla Němcová, podle které byl zvací akt desítky let nezpochybnitelnou hanbou. Hlasování o odvolání se chce ODS pokusit zařadit na program jednání buď v pátek, nebo v úterý.

"Já si myslím, že pan Biľak byl zločinec, protože pozvat sem okupační vojska je zločin a je to vlastizrada. Na druhou stranu domnívám se, že poměry ve Sněmovně stejně nedovolí, aby byl (Filip) odvolán," řekl novinářům v reakci na výzvu ODS šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Jeden z hlavních představitelů normalizace Vasil Biľak přitom zemřel v noci na dnešek. Odpůrce reformního proudu v KSČ varoval Sověty před situací v Československu a žádal o pomoc. Dopis nepodepsal sám, podpisy připojili i další členové KSČ obývající se o osud socialismu Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka a Antonín Kapek.

Biľak z nich byl posledním žijícím "rudým bossem". Čelil nařčení, že Brežněvovi předal dopis osobně na jednání v Čierné nad Tisou. "Zvací dopis jsem Leonidu Brežněvovi nepředal. To mohu odpřisáhnout křesťansky, občansky i ledajak," bránil se muž, zahleděný do Sovětského svazu a neostalinismu.

Vasil Gyula dožil v bratislavské vile

"Minimálně od června, července 1968 opravdu ze své vůle a svého politického rozhodnutí Sověty různými způsoby přesvědčoval o tom, že intervence je nezbytná," vzpomínal v ČT historik Oldřich Tůma. Biľak však svého postoje nikdy nelitoval. Od roku 1991 byl navíc trestně stíhán, ale Rusové odmítli vydat originál zvacího dopisu a vyšetřování Biľaka nakonec vyšumělo. "Nelituji cesty, po níž jsem kráčel," nechal se přitom Biľak slyšet při oslavě svých 85. narozenin.

Dožil ve vile v Bratislavě, kde psal své paměti. Na Slovensku se ostatně i narodil - v obci Krajná Bystrá jako Vasil Gyula, což odkazovalo na jeho rusínský původ. "Umřel jeden z velkých symbolů zločinného režimu, a kdo z nás k tomu sebere sílu, tak by se za něj měl pomodlit. Ale nevím, jestli to dokážu," okomentoval pro novinky.cz Biľakovu smrt Miroslav Kalousek (TOP 09).

kozrz ( 12. února 2014 17:33 )

Blbe, je dobře, že se náš národ zbavil takových k.r.e.t.e.n.u jako si ty

johnbee ( 10. února 2014 23:38 )

Samozřejmě vím, že Roosvelt nevstoupil do války, ale dělal vše, aby USA do války mohly vstoupit. Proto stopil informaci od rozvědky, včetně informace od Dr. Sorgeho a Japončíci mohli v klidu zaútočit. Kdyby nechtěl, aby vstoupily USA do války, a informace šla na Havaj včas, byla by po voj. opatřeních jen voj. šarvátka.

vencapernik ( 10. února 2014 17:17 )

Johnbee kdyz neco ctes tak to cti poradne. Nikde jsem neuvadel ze je v Cesku koncentrak. Koncentrak byl v byvalem ostnatym dratem obehnanem komunictickem CSSR coz je historicka skutecnost kterou nemuzes poprit. Ale mas pravdu ze kdyby Roosevelt nevstoupil do WW2 tak se rusaci nikdy nedostali do Berlin. A pro tvoji informovanost chci dodat ze Roosevelt nevstoupil do valky. Japonsko vyhlasilo Americe valku se zpozdenim az po zakernem napadeni Pearl Harboru. A Hitler se pridal a vyhlasil okamzite valku Americe take.

johnbee ( 10. února 2014 11:26 )

vencapernik je odtržený od reality. Nadává na poměry, o kterých je "objektivně" informován tak, jako my jsme nyni "objektivně" informovaní.(ještě že je internet a člověk není vázán jen na informace českých t.zv. nezávislých medii). A i když žiji v této zemi, tak jsem si nevšiml, že by tady byl koncentrák. Ten, jak jsem viděl v německu, vypadá podstatně jinak. A trocha historie nikoho nezabije, jak se zpívá v jedné písničce. Kdyby Roosevelt nevstoupil do války, tak nejspíš sověti nedošli do Berlína a z vencapernika by byl eine kleine fürer, který by česky mluvil možná pouze potichu doma. Nic nemění ale to, že sféry vlivu byly po válce určeny, a amíci, když byli Moskvou v 68 informováni o akci, nehnuli ani malíčkem. A když jsem zabrousil k válce, tak jsem se dozvěděl, že naši piloti nebránili Anglii zadarno, ale letadla si museli zaplatit a poslední splátka letadel na kterých lítali byla splacena někdy začátkem devadesátých let.

vencapernik ( 9. února 2014 18:32 )

Namoromane jestlize napises ze komuniste byli slusni lide kteri v zivote nic neukradli, pak tve moronske nazory jsou dusledkem toho ze si tu dobu pamatujes jen jako pubertni prostacek. A to ze se jich jeste dnes zastavas nesvedci moc o tve inteligenci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud