Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Polovina pacientů přijde pozdě! Češi vedou ve statistikách nádorových onemocnění tlustého střeva

Autor: Iva Dvořáková, zrk - 
18. února 2015
05:55

Právě teď probíhají v Blesku Týdny proti rakovině. Včera jsme se zaměřili na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Tohle zhoubné onemocnění je totiž u nás velice rozšířené a pacienti vyhledají lékařskou pomoc často až s nádorem v pokročilém stadiu.

Ročně je u nás zjištěno kolem 8 tisíc nových nádorových onemocnění tlustého střeva a přes 2 tisíce nádorových onemocnění konečníku. Přibližně polovina Čechů těmto nádorům podlehne. Řadu let tak zaujímáme přední místa ve světových statistikách. Alarmující je, že prakticky polovina nádorů je odhalena až v pokročilém stadiu, kdy je léčba podstatně složitější a naděje na úplné uzdravení velice malá. Výrazný nárůst této nemoci je po 50. roce života.

Je-li rakovina tlustého střeva odhalena v časných stadiích, vyléčí se až 95 % pacientů! Díky prevenci se daří ročně odhalit asi 9 000 pacientů s přednádorovými polypy a 800 pacientů s časnými nádory. Lékaři očekávají, že adresné zvaní, které od loňska zavedly zdravotní pojišťovny, zachytí ještě více pacientů s těmito nálezy.

V současné době mají osoby nad 50 let věku vyšetření stolice na okultní krvácení hrazené pojišťovnami jako součást preventivní prohlídky praktického lékaře. V případě normálního nálezu se opakuje po 10 letech.

V některých rodinách vzniká opakovaně nádorové onemocnění tlustého střeva na základě dědičné dispozice. Pokud měl nádorové onemocnění tlustého střeva rodič nebo sourozenec, riziko onemocnění je 2–3x vyšší. Jestliže měli tento druh nádorového onemocnění dva blízcí příbuzní, je vhodné provést genetické vyšetření.

Profesor Zavoral: Prevence snižuje úmrtnost

Nádorů tlustého střeva sice stále přibývá, ale podle profesora Miroslava Zavorala se už projevuje to, že lidé více chodí na preventivní prohlídky a nádory se tak v raném stadiu dají lépe léčit. „Pro srovnání: v roce 2000 onemocnělo nádorem střeva 7 559 lidí a zemřela více než polovina, tedy 4 533 nemocných. V roce 2011 bylo zaregistrováno 8 176 případů a nemoci podlehlo 3 961 lidí. To je o skoro 13 % méně. Věřím tomu, že díky osvětě a zvaní na preventivní prohlídky budeme zachytávat stále více nádorů ve stadiích, kdy budou dobře léčitelné,“ řekl Blesku profesor Zavoral.

Marie Ředinová (63) objevila krev ve své stolici a po vyšetření diagnóza zněla: zhoubný nádor v tlustém střevě blízko konečníku! Bylo jí 49 let. Podstoupila ozařování, operaci, chemoterapii, lékaři jí museli udělat vývod tlustého střeva na stěnu břicha – tedy stomii. Dnes se angažuje v klubu stomiků (lidí s vývodem) a je předsedkyní organizace stomiků České ILCO.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

Střídání průjmu a zácpy; krev nebo hlen ve stolici; křečovité bolesti břicha a pocit plnosti, plynatost; úbytek na váze.

Chat s odborníky Blesku Chat s odborníky Blesku | archiv Blesku

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud