Drahý výzkum pro ŘSD: 2 miliony za stěhování křečka kvůli stavbě silnice!

Křeček polní se stal překážkou ve stavbě nové silnice R49 (ilustrační foto)
Autor: simao - 
17. 2. 2015
17:41

Devět stránek o křečcích včetně mapek jejich výskytu. Na 2 miliony korun vyšlo tohle „veledílo“ Ředitelství silnic a dálnic, které řešilo problém, co s křečkem polním. Rozmnožil se totiž v oblasti plánované stavby silnice R49 ve Zlínském kraji. Studie však poradila: Křečky odchytnout, přemístit, postavit jim nové nory a pomoci s adaptací. Rada nad zlato...

ŘSD chystá rychlostní silnici R49 z Hulína do Frenštátu. U města Holešov však narazilo na problém. Na křečky. Je jich skoro pět desítek, a tak se Ředitelství rozhodlo pro studii, co s křečky udělat. Vznikl dokument „Průzkum lokalit s výskytem křečka polního v lokalitě Třebětice a Alexovice“. Není nijak zvlášť obsáhlý, přesto stál ŘSD 2,4 miliony korun! Upozornil na to iDNES.cz.

Zoologický průzkum křečků probíhal mezi červencem a zářím 2014. Nespokojení jsou s tímhle průzkumem i Svobodní. Na webu parlamentnilisty.cz na případ podivné zakázky upozornili také, a zveřejnili dokonce fakturu za průzkum. „Během své zodpovědné výzkumné práce pro ministerstvo vypátrali na silnici mezi Holešovem a Třeběticemi celkem 8 mrtvých křečků. Proč je tento údaj tak zásadně důležitý pro postavení nové rychlostní silnice, to se ale ze studie už nedozvíme... Studie závěrem doporučuje – jak překvapivé - přesunout křečky ‚na blízké lokality‘ – a to v zimě, protože přes léto se prý množí,“ uvádějí Svobodní.

Pro každého křečka jedna nová nora

A skutečně. Závěrem studie je doporučení na odchyt jedinců křečka polního z aktivních nor do živochytných pastí. „Pro každého jedince bude vytvořena nová nora o délce 40–50 cm odpovídající svými dalšími parametry ekologickým nárokům druhu. Min. vzdálenost nor od sebe alespoň 1 m. Do jedné nory bude vypuštěn 1 křeček. Po vypuštění bude zabezpečena adaptace jedince na novou noru,“ stojí ve studii, která je však dle odborníků značně předražená.

„Postupovali jsme standardně jako řádní hospodáři. Studie obsahuje exkurz do řešení v jiných státech i návrh řešení v našem případě. Nemyslím si, že bychom udělali něco špatného,“ sdělil iDNES.cz mluvčí ŘSD Jan Rýdl. „Ta částka je hrůzostrašná. I kdyby měla studie 150 stran, tak na monitorování křečka nic nevymyslíte,“ reagoval však na zmiňovaném serveru náměstek hejtmana Ivan Mařák.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

bezodkladne ( 18. února 2015 10:03 )

Roztomilá fotka

starypes ( 17. února 2015 20:05 )

Tomu zkurwysynovi, který to veledílo zadal, bych jí nechal zaplatit ze svého a parchanta, který dal pokyn k jejímu proplacení ze státních peněz bych nechal zavřít.

naidka ( 17. února 2015 19:34 )

V tomto případě nakřečkováno.

babana ( 17. února 2015 18:38 )

To je pecka. Mrkla jsem se na odkaz, přečetla studii a je to fakt nepochopitelná suma, ani z faktury se nelze dopátrat odůvodnění takové ceny.

zigzag ( 17. února 2015 18:30 )

Clanek jsem necetla, ale podle titulku ma nekdo nasysleno

Zobrazit celou diskusi
Další videa