Genocidy se nedopustilo ani Chorvatsko, ani Srbsko: Soud smetl ze stolu vzájemné žaloby obou zemí

Masové hroby: Hrůzné pozůstatky masakru ve Srebrenici
Autor: ČTK - 
3. 2. 2015
12:13

Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že Srbsko za války v Chorvatsku v letech 1991-1995 nespáchalo genocidu. Podobně rozhodl i v druhé žalobě, kdy Srbsko vinilo Záhřeb z genocidy spáchané na srbském obyvatelstvu.

„Chorvatsku se nepodařilo prokázat svá tvrzení, že byla spáchána genocida,“ oznámil při veřejném čtení rozsudku slovenský předseda hlavního soudního orgánu Organizace spojených národů Peter Tomka. 

Chorvatsko podalo žalobu už v roce 1999. Srbsko je podle Záhřebu zodpovědné za etnické čistky, které páchaly srbské síly kontrolované Bělehradem a které naplnily skutkovou podstatu genocidy. 

Srbsko podalo svou protižalobu v roce 2010. Obvinilo v ní Chorvatsko, že se genocidy dopustilo během ofenzivy Bouře, kterou provedlo v samém závěru války (1991-1995). 


Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tgbb ( 3. února 2015 12:36 )

po 20 letech lží hitlerovské chorvatské propagandy bylo cosi prokázáno

Zobrazit celou diskusi
Další videa