Nová droga v Česku: Vyrábí se z náplastí! Zabila tátu 3letého dítěte

Ilustrační foto  (Autor: Policie ČR)
Autor: ČTK - 
15. ledna 2015
13:55

Na severní Moravě se objevila nová droga. Je silnější než heroin a vyrábí se z náplastí proti bolesti. Návyková látka má už minimálně jednu oběť. Loni v červnu po aplikaci do žíly na otok mozku zemřel otec 3letého dítěte. Muž, který mu drogu dodal, stanul před soudem.

Výrobci či uživatelé získávají drogu z látky, kterou obsahují léčivé náplasti. Viktor D. (39) údajně náplasti nakupoval například od Romů a pak je dodával dál narkomanům. Před soudem se přiznal.

Uvedl, že si náplasti všiml na ruce ženy z Kopřivnice, kterou také oslovil. "Předpokládal jsem, že je z nižších sociálních vrstev a potřebuje peníze. Nabídl jsem jí, že by mi mohla náplasti prodat," řekl při výslechu. Od skupiny Romů z Kopřivnice pak náplasti nakupoval a dál prodával. Podle obžaloby šlo o desítky náplastí.

Náplasti obsahující Fentanyl jsou vydávané jen na lékařský předpis. Mají se nosit několik dnů, kdy se účinná látka uvolňuje do těla. Narkomani si ji ale najednou aplikovali nitrožilně, což je podle státní zástupkyně Daniely Srbové velice riskantní. "Droga je mnohonásobně účinnější než heroin, proto je zde obrovské riziko předávkování," řekla.

Loni v červnu se jeden z klientů Viktora D., otec tříletého dítěte, opravdu předávkoval a zemřel na následky otoku mozku. O sirotka se nyní starají prarodiče.

Fentanyl je syntetická, tedy uměle vytvořená, droga. V poslední době se objevila i ve střední Evropě. Ve zdravotnictví se používá jako silné analgetikum v různých formách. Chronicky nemocným pacientům mohou lékaři předepisovat na bolesti například transdermální náplasti s obsahem této látky.

Hlavní líčení dnes začalo. Soud jej po výslechu obžalovaného odročil. Výslechem dalších svědků bude proces pokračovat 2. března.

misl67 ( 16. ledna 2015 19:02 )

Vážený lunatic, podivný názor. Víte co je to fentanyl. Četl jste to vůbec? Jak se to dostalo mezi lidi. Vždyť je to na předpis. Že je užití této látky 40 x silnější než heroin a k předávkování stačí pouhé 0,2 mg. Pan Dufek obžalovaný tyto náplasti kupoval od místních Romů a proč je obžalovaný pouze p. Dufek. Včera rómové u soudu chyběli. Prosím, aby jste nezneužíval památku mého syna Lukáše. S pozdravem Milan Slaný otec oběti

misl67 ( 16. ledna 2015 18:50 )

Dobrý den, jmenuji se Milan Slaný a jsem otec oběti. Vážení je mi z Vás na blití jakým způsobem odsuzujete a přitom neznáte okolnosti a zneuctíváte památku mého syna. Nenechám ho urážet i po jeho smrti. Lukáš byl sice problémový, ale žádný feťák to nebyl. Jen pouze laboroval a nedovedl se smířit z jeho životní situací a stal se obětí podvodu. I když si myslíte, že se Vás to netýká, tak se Vás to týká, neboť ten zásadní problém je v naší společnosti. Vyrůstal ve spořádané rodině, ale společnost ho dohnala k neuváženým činům. Pro dnešní společnost je totiž otázka peněz a výdělku nadřazena lidskému životu a to je stupeň nebezpečí i pro další rodiče, kteří si myslí, že výchovu dítěte mají pod kontrolou. Dovolím si tvrdit, jak podobný je to případ neslavné metanolové kauze, kde pro mnohé distributory lidský život nic neznamenal. A říkal někdo těm mrtvým, že to byli alkoholici? Někteří z nás jsou jen pouhou obětí dnešní zvrhlé společnosti. Prosím Vás, aby jste nadále nepošlapávali památku mého syna a nevěřili vše to co je napsané. Novináři jsou opravdu profesionálové a dovedou manipulovat se slovy i s lidmi. Pravdivého pokračování se dozvíte jen na živo u krajského soudu v Ostravě 2.3.2015 v 8:30 hod. Děkuji................. s pozdravem Milan Slaný

alenam ( 16. ledna 2015 03:48 )

Kdo ti to nakecal, ty tele?

moiaza ( 15. ledna 2015 22:48 )

Čím dříve se ti feťáci a narkomani otráví, tím lépe.

naidka ( 15. ledna 2015 17:33 )

Doufám, že to nedělali z použitých náplastí. FUJ.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud