Rath na mizině? Zabavené miliony nedostane!

Autor: ČTK - 
9. ledna 2015
19:36

Exposlanec a někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath (dříve ČSSD) obžalovaný z korupce neuspěl u odvolacího Vrchního soudu v Praze (VS) a nedostane zpět miliony zabavené při domovní prohlídce.

O verdiktu dnes informovala Česká televize. Soud tak potvrdil předchozí rozhodnutí krajského soudu a Rathovu stížnost zamítl. Zablokované zůstanou také jeho podíly na nemovitostech.

Mluvčí VS Jan Fořt sdělil, že rozsudek je pravomocný. Rath podal stížnost proti listopadovému usnesení Krajského soudu v Praze, který mu zamítl žádost o alespoň částečné uvolnění zajištěných podílů na nemovitostech a zadržené finanční prostředky v hotovosti a na účtu. Kriminalisté při domovní prohlídce v roce 2012 Rathovi zabavili přes sedm milionů korun a zhruba milion v euru.

O uvolnění financí žádal bez úspěchu dříve také Rathův otec Ratmír, který tvrdil, že jsou peníze jeho a vydělal si je jako lékař v zahraničí. Ratmír Rath loni v říjnu zemřel.

Rath také nedávno neuspěl s ústavní stížností kvůli domnělé podjatosti soudce Roberta Pacovského, který řeší jeho případ. Pacovský prý ke kauze nepřistupuje nestranně. Podle ústavních soudců je stížnost předčasná.

Rathův případ je před soudem již rok a půl, letos pokračuje v únoru a březnu. Exposlanec je s dalšími deseti lidmi obžalovaný z korupce při veřejných zakázkách, které se týkaly modernizace nemocnic ve Středočeském kraji a také opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici, kde Rath bydlí a působí jako lékař.

Rath podle obžaloby věděl o machinacích a údajně bral úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení. Obžalobu odmítá. Podle něj nebylo možné tendry ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou.

Kriminalisté Ratha zadrželi v polovině května 2012 a soud jej pak nechal zhruba rok a půl ve vazbě.

vlnenaponozka ( 12. ledna 2015 12:53 )

Ŕíká se, že zlato nerezaví. Ale je ho fakt málo, a příležitost toho zloděje prostě dělá. Tady to není o pár lidech nahoře, celkově morálka padla.Změna systému nebo vlády dnes už nepomůže.

vlnenaponozka ( 12. ledna 2015 12:50 )

Kdos bez viny hoď kamenem, že? Ale u nás je třeba, aby si soudy začaly budovat zpět navrácenít ztracené důvěry. Těžko se žije v zemi, kde dobře nefungujestátní správa.Neprodražje se zbytečně tento proces? Asi i mělo být jisté, že je vinný, když byl tak dlouho ve vazbě, a jak by to mohl zpochybnit? Někdy se jakoby šetří, jindy se peníze vyhazují, jako je tomu u špatné hospodyně. Vidíme to u Řeků, a opak u Poláků...

komin ( 11. ledna 2015 16:49 )

rath jako obrovsky tunelar a zlodej ma nasysleno

komin ( 11. ledna 2015 16:48 )

rath patri do krim baru a ne aby tu jeste vykrikoval.....

komin ( 11. ledna 2015 16:48 )

rath patri do krim baru a ne aby tu jeste vykrikoval.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud