Ukrajinskou pilotku vězní v Rusku: Už měsíc drží hladovku! Radši zemřu, vzkazuje

Autor: dce - 
20. ledna 2015
15:27

Rusové ji obvinili z podílu na vraždě dvou ruských reportérů a ona je již sedm měsíců ve vězení. Řeč je o známé ukrajinské pilotce Nadě Savčenkové, která již měsíc drží protestní hladovku a postupně chřadne. Vzdát se ale nechce - prý radši zemře!

18. června ji na východní Ukrajině zatkli proruští vzbouřenci. O měsíc později se objevila v ruském vězení, podezřelá z vraždy dvou ruských reportérů. Savčenková tvrdí, že je vše lež, že se stala obětí únosu. Během měsíce mezi únosem a náhlým uvězněním měla být několikrát vyslýchána ohledně pozic ukrajinských vojsk a jejich možností.

Rusové její zatčení obhajují tím, že prozradila pozice dvou ruských reportérů, což vedlo k jejich smrti. Do Ruska údajně přeběhla sama - tím Rusové zametli stopy po možných obviněních z porušování mezinárodního zákona o zacházení s válečnými zajatci.

V půlce prosince zahájila Savčenková protestní hladovku – pije pouze čaj a vodu. Už jí ale byla dvakrát zavedena intravenózní výživa kvůli obavám o její zdraví. Přesto Savčenková chřadne. „Zhoršuje se to. Každým dnem je vyhublejší, má propadlé tváře,“ uvedl pro Rádio Svobodná Evropa advokát Savčenkové Mark Fejgin.

A ačkoliv ji k ukončení hladovky přemlouvají i někteří Ukrajinci a dokonce i Julia Timošenková, bývalá předsedkyně ukrajinské vlády, Savčenková je neústupná. „Chci vás ujistit, že jsem nikdy nebyla slabá a nikdy ani nebudu! Mého ducha nezlomí a do bitvy s vězeňskými strážemi se pouštět nebudu! Hlavní je vydržet v nitru, má fyzická síla se zotaví. A pokud si Bůh přeje něco jiného, tak ať... smrt jednoho bojovníka je velmi vážná ztráta, ale v žádném případě to není prohraná válka! Ukrajina zvítězí!“ píše Savčenková ve svém dopise veřejnosti.

Jenže i sám Fejgin pochybuje, že to s ruskou stranou hne. „Když zemře, tak zemře,“ prohlásil. Uznává ale, že kauzu sleduje přinejmenším celá Evropa a samotný proces proběhne pod drobnohledem všech zásadních zemí světa.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ninka64 ( 10. února 2015 14:19 )

A ty jsi několikanásobně větší debil než jsme si mysleli.

ninka64 ( 20. ledna 2015 23:49 )

Tupá jsi ty!!!!

ninka64 ( 20. ledna 2015 23:49 )

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/ty-vrahu-slysel-porosenko-na-curysske-univerzite/

ninka64 ( 20. ledna 2015 23:48 )

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/ty-vrahu-slysel-porosenko-na-curysske-univerzite/

ninka64 ( 20. ledna 2015 23:48 )

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/ty-vrahu-slysel-porosenko-na-curysske-univerzite/

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud