Nový žebříček světových pracháčů: Kellner přišel o 32 miliard!

Nejbohatším mužem světa je opět Bill Gates. Z českých podnikatelů se tradičně nejlépe vede Petru Kellnerovi, ten ale přišel o 32 miliard korun  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: ČTK, ljš - 
30. prosince 2014
19:20

Zatímco majetek nejbohatšího muže světa Billa Gatese vzrostl, český miliardář Petr Kellner přišel o pořádný ranec a propadl se v celosvětovém žebříčku boháčů o 19 příček na 120. místo.

Nejbohatším člověkem na světě letos zůstal spoluzakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates, jehož majetek od začátku roku stoupl o 9,1 miliardy dolarů na 87,6 miliardy dolarů (dva biliony Kč).

Uvádí to žebříček, který každoročně sestavuje agentura Bloomberg. Ta zveřejnila, že celkový majetek čtyř set nejbohatších lidí světa se letos zvýšil o 92 miliard dolarů na 4,1 bilionu dolarů.

Česko v této skupině zastupuje pouze Petr Kellner, jehož majetek klesl o 1,4 miliardy dolarů (32 mld. korun) na deset miliard dolarů (228 miliard Kč). V žebříčku se tak Kellner propadl o 19 příček, na 120. místo.

Druhé místo obsadil americký investor Warren Buffett, který začátkem prosince odsunul na třetí příčku mexického telekomunikačního magnáta Carlose Slima.

Nejvýraznější nárůst majetku letos zaznamenal Jack Ma, spoluzakladatel největšího čínského internetového obchodu Alibaba Group Holding. Jeho jmění se zvýšilo o 25,1 miliardy dolarů, tedy téměř o 700 procent, na 28,7 miliardy dolarů. V žebříčku mu tak patří 22. příčka. Akcie společnosti Alibaba v září vstoupily na newyorskou burzu a jejich cena od té doby stoupla o více než polovinu, upozorňuje Bloomberg.

Dobře si letos vedl rovněž Buffett, který si díky svým úspěšným investicím vysloužil přezdívku "věštec z Omahy". Buffettovo jmění se zvýšilo o 13,7 miliardy dolarů na 74,5 miliardy dolarů v důsledku růstu ceny akcií jeho investiční společnosti Berkshire Hathaway.

Spokojený může být také zakladatel internetové sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg, jehož majetek vzrostl o 10,6 miliardy dolarů, tedy 43 procent, na 35,3 miliardy dolarů. Zuckerberg tak v žebříčku poskočil na 13. příčku z 26. místa na konci loňského roku.

Výrazný pokles hodnoty majetku letos naopak zažili někteří ruští miliardáři. Ocelářský magnát Ališer Usmanov například přišel o 6,5 miliardy dolarů. Na pozici nejbohatšího Rusa ho tak podle údajů agentury Bloomberg vystřídal Viktor Vekselberg, který působí například v energetice a produkci kovů.

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady nízkých cen ropy a západních sankcí. To pocítila i Kellnerova skupina PPF, která má v Rusku řadu velkých investic.

mirkazam ( 31. prosince 2014 10:51 )

1912..Taky jsem to četla. Kdoví, co je na tom pravdy....

brugal ( 31. prosince 2014 09:31 )

Ale houby,právě peníze ti přináší svobodu - Kellner může dělat vše co si zamane.Když se rozhodne koupí si ostrov a bude jezdit na jachtě a rybařit zbytek života.Může cokoli a kdekoli.Peníze vydělává jen proto,že ho to baví a nejspíš mu na nich už vůbec nezáleží.

moiaza ( 31. prosince 2014 09:18 )

Dovedeš si představit, jaký strach musí mít tento člověk o své prachy? Jak denně nemyslí na nic jiného. Jsem proti němu žebrákem, ale nikdy bych neměnil. Takový život, jaký žiji, bych nikdy neměl. Naprosto svobodný život. Jediný strach co mám, je strach o děti a vnoučata. V této společností si člověk není nikdy životem jistý.

moiaza ( 31. prosince 2014 09:15 )

 Nevíte někdo pod jakým krycím jménem je v tom žebříčku Kalousek?

pepen ( 31. prosince 2014 07:17 )

PŘEJI MU TO- ZMETKOVY ZLODĚJSKÝMU!!!!PŘIJDE JEŠTĚ HORŠÍ A HORŠÍ!!!OČEKÁVEJ ZMETKU-TĚCH PENĚZ-NAKRADENÝVH MOC NEUŽIJEŠ!!!! BOŽÍ MLÝNY!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud