Díky tzv. bezúročnému období totiž kreditka prakticky nabízí nejlevnější půjčku na trhu. Pokud stihnete peníze vrátit v tomto období, nezaplatíte navíc ani korunu. Délka bezúročného období se přitom pohybuje od 35 do 55 dní.

Platíte cizími penězi

S kreditkou tak máte levnou půjčku stále po ruce. Důležité je ale slovo půjčku. S kreditní kartou totiž platíte penězi půjčenými od banky. A stejně jako při běžné půjčce si musíte promyslet, jestli půjčené peníze stihnete včas vrátit. Za překročení bezúročného období už úroky samozřejmě platíte a nijak malé. Měsíční úroková sazba se u kreditek pohybuje okolo 1,5 % a více.

Při správném zacházení má ale kreditka víc výhod než nevýhod. AHA! nabízí 10 rad, jak s ní správně zacházet.

10 důležitých »kreditních« rad

1) Vybírejte pečlivě

Banky nabízejí různé typy kreditních karet. Než si jednu z nich vyberete, ptejte se, kolik zaplatíte její vystavení, kolik stojí měsíčně její vedení, jak dlouhé je bezúročné vedení i jak vysoký je úrok za jeho překročení.

2) Hlídejte si bezúročné období

Pohlídejte si bezúročné období. Při jeho překročení už totiž není kreditka zdaleka tak výhodná.

3) Nesplácejte s ní dluhy

Kreditní karta neslouží k zalepování děr v rozpočtu a ke splácení předchozích dluhů. Je ale dobré ji mít při ruce jako rezervu pro nenadálé výdaje.

4) Vyplatí se před výplatou

Došly vám před výplatou peníze? Právě teď se vám hodí kreditka. V žádném případě ale neutrácejte za hlouposti. Nakupujte s ní jen tolik, abyste to po výplatě (a v bezúročném období) zvládli bez problémů splatit.

5) Nastavte si inkaso

Bojíte se, že zapomenete platbu z kreditky splatit včas? Nastavte si inkaso, díky kterému se vám půjčená částka automaticky strhne z vašeho běžného účtu na konci bezúročného období.

6) Utrácejte s rozvahou

Kreditka často svádí k utrácení. Jenže pozor, stejně jako nemůžete utrácet své peníze, když je nemáte, nedělejte to ani s penězi banky. Utrácejte jen tolik, abyste to mohli včas splatit.

7) Zapomeňte na bankomat

Kreditka není určená pro výběry z bankomatu. Poplatek při výběru z bankomatu prostřednictvím kreditní karty totiž může být několikanásobně vyšší, než je u běžného účtu. Navíc se na něj často nevztahuje bezúročné období.

8) Pojistěte se

Ke kreditní kartě si nezapomeňte sjednat pojištění. Ve většině případů ho banky nabízejí zdarma.

9) Kontrolujte výpisy

Pravidelně si kontrolujte výpisy, které vám přijdou od banky. Pokud by se vám cokoli nezdálo, požádejte banku o vysvětlení nebo prověření dané transakce.

10) Krádež nebo ztrátu musíte hned nahlásit

Ztratili jste kartu nebo vám ji někdo ukradl? Ihned zavolejte do banky co nejdříve a nechte si kartu zablokovat. Vyplatí se mít po ruce (např. uložené v mobilu) číslo, které v případě nouze jen vytočíte.

Debetka není kreditka

Tak schválně? Jakou kartu máte v peněžence? Debetní nebo kreditní? Řada lidí si je totiž plete. A přitom se od sebe tyhle karty liší jako den a noc.

* Debetní karta

Slouží k tomu, abyste »dosáhli« na peníze na svém účtu. Když ji používáte, utrácíte své vlastní peníze. Jen v případě, že máte sjednaný kontokorent, tak v případě minusového zůstatku na účtu čerpáte peníze od banky.

* Kreditní karta

Pokud platíte kreditní kartou, tak neutrácíte své peníze, ale peníze banky. Je to vlastně typ úvěru, která máte pořád při ruce. Jenže jako za každou půjčku, taky za tuhle »kreditní« musíte bance platit úroky.