Absurdní oslavy Sametu v Prostějově: Hrstka lidí a hromada komunistů!

Autor: ČTK, lm - 
15. 11. 2014
17:50

Jen hrstka lidí a hromada novinářů. Tak to vypadalo na předčasné vzpomínkové akci k výročí sametové revoluce, která se odehrála 17. listopadu. To ale zdaleka Pozdvižení vyvolala mezi skupinkou přítomných i přítomnost zastupitelů z KSČM, z nichž někteří byli komunističtí straníci už před revolucí.

Pouze několik lidí dnes na centrálním náměstí v Prostějově sledovalo položení kytic u pomníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, kterým radní s předstihem uctili Den boje za svobodu a demokracii. Mezi zástupci radnice se u příležitosti nadcházejícího výročí 17.listopadu poklonil Masarykově soše také předlistopadový tajemník národní výboru a člen KSČ či agent komunistické vojenské kontrarozvědky. KSČM se totiž po volbách stala součástí radniční koalice a v radě minulý týden spolu s ČSSD a hnutím PéVéčko usedli také zástupci předlistopadového režimu.

„Masaryk se musí obracet v hrobě,"ozývalo se podle svědectví serveru Denik.cz z hloučku přihlížejících. Jeden z nich začal dokonce na protest cinkat klíči. „Je to forma protestu proti tomu, že představitelé komunistické strany a funkcionáři KSČ, se přišli poklonit k sedmnáctému listopadu. Před pětadvaceti lety navíc první dny a týdny po sametové revoluci nebyly v Prostějově jednoduché, docházelo například k zásahům státní bezpečnosti. Je to podle mě od staronových komunistických zastupitelů ukázka nedostatku sebereflexe a vkusu," vysvětlil deníku Pavel Vavrouch, majitel klíčů.

"To snad nemyslíte vážně s tou otázkou. Je 17. listopad a výročí. To si myslíte, že jsem úplně blbý?" odpověděl radní Jaroslav Šlambor z KSČM na otázku novinářů, proč dnes přišel položit květiny k Masarykově soše. Deník Insider před dvěma lety upozornil na to, že Šlambor byl v 70. a 80. letech agentem vojenské kontrarozvědky. "Nejvíce ze všeho mně vadí, když mi někdo říká, co mám a co nemám dělat," odpověděl na dotaz, zda mu nepřijde podivné, když oslavuje svátek, jehož součástí jsou i události 17. listopadu 1989, které vedly k pádu komunistického režimu.

Zúčastnil se i komunista obviňovaný z tvrdých represí

Mezi účastníky slavnostního aktu byl i radní Václav Šmíd (KSČM), který spolu s dalším radním Josefem Augustinem (KSČM) zastával před rokem 1989 v Prostějově post místopředsedy městského národního výboru. Oba podle Mladé fronty Dnes v roce 1989 prosazovali tvrdé represe proti odpůrcům totalitního režimu. "Nevím, proč bych dnes neměl přijít. Je den boje za svobodu a demokracii, který je neustálý a permanentní. Myslíte, že dnes je svoboda a demokracie v naší republice plná? Já si myslím, že ne," uvedl Šmíd.

Média podle Šmída o minulosti komunistických radních informují nepravdivě, když píšou, že před rokem 1989 ze své pozice prosazovali tvrdé represe. "V té době byl článek Několik vět, který běžel po celé republice, a celá republika dělala různé akce. Základní organizace strany, podniky i družstva se vyjadřovala. Byly to takové odsuzující rezoluce. Nesu vinu miliontiny, nebo možná dvoumiliontiny lidí, kteří to tehdy podepsali," míní.

Šmíd také odmítl, že ho listopadové události v roce 1989 smetly z pozice místopředsedy národního výboru v Prostějově. "Odešel jsem na základě dohod u kulatého stolu a také kvůli tomu, že jsem pochopil dobu. Kdybych chtěl, tak jsem určitě byl místopředsedou městského národního výboru dál," dodal.

Vedení radnice předčasné připomenutí Dne boje za svobodu a demokracii zdůvodnilo tím, že chtělo lidem umožnit, aby na akci nemuseli chodit v den svého volna. Opozice svolala oslavy 17. listopadu na pondělí a připravila petici za vytvoření nové rady bez KSČM. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

ninka64 ( 16. listopadu 2014 09:30 )

http://www.alternews.cz/nemecky-novinar-udo-ulfkotte-vypovida-tom-jak-siril-mediich-lzi-ktere-po-nem -chtela-cia/

ninka64 ( 16. listopadu 2014 09:30 )

 http://www.alternews.cz/nemecky-novinar-udo-ulfkotte-vypovida-tom-jak-siril-mediich-lzi-ktere-po-n em-chtela-cia/

moiaza ( 16. listopadu 2014 08:55 )

Vážím si všech lidí, kteří mají svůj mozek a dokáží ho používat. Ale takových je dnes málo. Nesnáším "papoušky" co jsou strašně chytří z agentůr "jedna paní povídala". Nebo "psali to v novinách".Marné, kde chbí vlastní rozum, nastupují média.

enriko ( 16. listopadu 2014 08:41 )

Vám dvěma určitě nic. Minimálně po vás chce, abyste mysleli vlastní hlavou a nerozhoduje za vás strana a vláda. A na to někteří prostě nemají mozkovou kapacitu.

enriko ( 16. listopadu 2014 08:39 )

A debílky tvého typu za mříže do ZOO, samostatně, abys je nenakazil. Každé zvíře má vyšší IQ než ty. Asi nevíš co to je, no je chytřejší, víš. Jako blbec budeš vždycky na chvostu v každé společnosti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa