25 let svobody: Revoluci jsme zvládli lépe než naši sousedé, myslí si Klaus

Autor: ČTK - 
17. 11. 2014
10:22

Politici, pamětníci a všichni ti, kdo si nemyslí, že před revolucí nám bylo lépe, si od rána připomínají výročí listopadových událostí roku 1989. K památníku na Národní třídě, který symbolizuje brutální zásah socialistické policie proti demonstrujícím studentům, nosí svíčky a květiny.

Mezi prvními z politiků přišli zástupci hnutí ANO a ČSSD. „Listopad 89 byl důležitý a hlavně pozitivní okamžik v našich dějinách, přinesl nám svobodu a demokracii a teď už všechno záleží jenom na nás,“ řekl novinářům premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Česko podle něho potřebuje stát, který funguje ve prospěch obyvatel, dá lidem důstojnost a nebudou se v něm rozkrádat veřejné peníze.

Řada věcí se podle Sobotky po převratu povedla, na druhou stranu se ale řada lidí stala obětí ekonomické transformace. Sobotka ještě dnes odlétá do Spojených států. V americkém Kongresu se zúčastní spolu s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a dalšími politiky odhalení busty někdejšího disidenta a prezidenta Václava Havla. Podle Sobotky je to pro Česko velká čest.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš připomněl, že tehdejší režim většina národa nenáviděla, ale jen málokdo se odvážil proti němu otevřeně vystoupit. „Myslel jsem hlavně na lidi, kteří byli schopni jít do vězení a bojovat za nás,“ řekl novinářům. Podotkl, že revoluce následně tyto lidi pohltila a vytratily se i jejich ideály.

Hned po Sobotkovi přišel na Národní třídu i bývalý prezident Václav Klaus. „Pocity jsou vážné a myslel jsem na to, co unikátního se před 25 lety 17. listopadu stalo,“ uvedl. Odmítl hlasy, které období po začátku takzvané sametové revoluce hodnotí negativně. „Určitě jsme základní transformaci naší země udělali úspěšněji, rychleji, klidněji a lidsky únosněji než všechny naše sousední země,“ poznamenal Klaus, který kromě prezidentského úřadu zastával třeba úřad premiéra či v porevoluční době post ministra financí.

U památníku v podloubí jednoho z domů na Národní třídě hlídkovali státní i městští policisté. U domu stál i muž, jenž na transparentu označil posledních „24 let“ za „totalitu demokratických zlodějů“. Po ulici nejezdily kvůli oslavám tramvaje. Na Národní třídě ráno vznikalo i festivalové pódium a stánky s občerstvením.

K památníku se chystají i odpůrci nynějšího prezidenta Miloše Zemana. Zemanovi, který návštěvu Národní třídy v dnešním programu nemá, chtějí kvůli jeho vystupování vystavit symbolickou červenou kartu. Prezidenti chodili klást věnce na Národní třídu pravidelně, výjimkou byly zdravotní důvody. Havel chyběl kvůli viróze a zápalu plic v letech 1996 a 1997, naposledy květiny položil u památníku rok před smrtí. Na jeho tradici navázal i Klaus, který chyběl na vzpomínkové akci pouze v roce 2008 kvůli únavě po náročném programu z předešlých dnů a přípravě na jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě. Zeman u památníku nebyl ani loni, protože měl poraněné koleno.

Video Miloše do koše, křičela proti Zemanovi zaplněná Národní třída! - Jan Jedlička, Tomáš Polák, foto: ČTK

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

zkzkz ( 17. listopadu 2014 16:56 )

zkzkz ( 17. listopadu 2014 16:56 )

zkzkz ( 17. listopadu 2014 16:54 )

nilud ( 17. listopadu 2014 16:23 )

Tohoto pána si musíme vážit,je to jediný člověk na světě co má patent na rozum.

tgbb ( 17. listopadu 2014 14:53 )

600 000 lidí na úřadu práce + 300 000 lidí mimo úřad práce nezaměstnaní +540 000 lidí v předčasném důchodu to je reálná nezaměstnanost cca 20% úspěch fašistického puče 1989

Zobrazit celou diskusi
Další videa