Jak dnes poznat skinheady? Pryč jsou časy holých lebek, dnes se maskují v davu

Autor: SPRTK - 
29. 9. 2014
18:35

Holé hlavy, skini, skinheads. Stejně jako už jen samotné vyslovení názvu řekněme Hells Angels vyvolává i označení skinheads u alespoň elementárně zběhlých jedinců paniku a strach z násilností a trablů. Celkem oprávněně, díky poměrně jasným indiciím odkazujícím k extrémní pravici, nacionalismu, rasismu, šovinismu, rasismu a neskrývanými sympatiemi k fašismu.

Dost negativních elementů na jednu subkulturní entitu, dalo by se říct. Jenže – dnešní extrémní pravičáci už dávno nenosí martensky, bombery a vyholenou hlavu. Poschovávali se v davu, nosí civilní oblečení, znaky a symboly odkazující k jejich příslušnosti jsou rafinovaně zakódované v oblečení, pokud vůbec.

Už je tolik nezajímají pouliční šarvátky a exhibovaní na veřejnosti. Pošilhávají po politice a přesvědčivě hrají na typický český sentiment, nacionalismus, palčivá sociálně-společenská témata, překrucují fakta i souvislosti a globální nespokojenost davu jim masivně nahrává do karet.

Jsou mnohem nebezpečnější než dřív, protože jejich domnělá kultivovanost jim otvírá dveře tam, kde by se dříve nechytali a leckterý pro-extrémně orientovaný politik jim naslouchá a nezřídka s nimi i sympatizuje.

Jenže ještě před pár lety byl skinhead transparentní v prvním plánu proto, jak vypadal. Už zmíněné vysoké Dr. Martens na nohou postupem času nahradily i jiné, podobně orientované značky jako Grinders, Solovair a Tredair. I sportovní boty jako Adidas, nebo Gola si získaly svoji popularitu, obzvlášť proto, že jsou lehké a dobře se v nich utíká.

Nylonové letecké bundy bombery, to byl další signifikantní poznávací znak. Tam kde se punk neobešel bez serepetiček, cingrlátek, placek, pyramid, nášivek a různě visících a trčících věcí, včetně dlouhých natužených vlasů, skinheads byli střídmí, vojensky strozí a praktičtí.

Protřelí Oi! skinheadi z Velké Británie.

Důvodů by se našlo hned několik, ale jedním zásadním byla nesporná výhoda v pouličním boji, a že těch bojů také bylo! Nylonová bunda klouže, dá se jen špatně chytit, náplety na konci rukávů a v pase bundy i džíny zasoukané do vysoko zašněrovaných bot taktéž.

Ze stejného důvodu byla nadmíru praktická i holá hlava, navíc tenhle militantní výzor budil respekt a uniformita skupiny skinheadů vyvolávala optický klam početní převahy. Jenže tohle byl a je povrchní pohled na skinheady jenom proto, jak vypadají. Možná je dobré vědět něco o historii skinheadského hnutí - a člověk s alespoň minimálním rozhledem se začne najednou mnohem lépe orientovat a možná ztratí i některé zjednodušující předsudky.

Subkulturní kořeny skinheads pocházejí z hlubokých šedesátek, z Londýna, mládeže z pracujících chudších vrstev. Inspirovali se jamajskými rude boys i britskými mods, převážně co se módy, stylu a hudby týče. Vojenská obuv, rovné džíny, polo trička, kšandy, krátké vlasy i částečně z důvodu vymezení se dlouhovlasým hippies.

Poslouchali paradoxně hlavně černošskou hudbu – soul, ska, rocksteady a reggae předtím, než zvolnilo tempo a nechalo se ovlivnit rastafariánským náboženstvím. S nástupem punku koncem sedmdesátých let se hnutí skinheads částečně s punkem prolnulo, hlavně v hudbě. Reakcí na bleskovou komercionalizaci punku byl částečný návrat ke klasickému pojetí skinheads před rokem 1960.

Tady také pramení zárodky pravicové orientace, kdy extrémní skupiny skinheads začaly sympatizovat v Británii s Národní frontou a nechvalně na sebe upoutávat pozornost násilím, spojeným převážně s fotbalem (hooligans).

Naziskinheadská demonstrace v Česku.

I v Americe část hudební hardcore scény adoptovala skinheadský styl, převážně newyorský hardcore reprezentovaný kapelami Agnostic Front, Warzone, Cro-Mags, Sick of It All, Biohazard, atd. Tohle pojetí hardcore bylo hodně silové, hudebně inklinující k metalu a agresivní na pódiu i pod ním. Ale pořád se dost ostře vymezovalo proti všem pravicově orientovaným konotacím hnutí skinheads.

Kde se tedy vzal ten negativní nepříjemný podtext spojující skinheadské hnutí s neonacismem a mnohdy rasisticky motivovaným násilím?

Až někdy v polovině osmdesátých let se v Anglii začal pomalu objevovat termín white power, neonacismus spojovaný se skinheads a politickou extrémní pravicí. Média začala masivně označovat původně téměř apolitickou subkulturní skupinu za fašistické a rasistické zlo, čemuž poměrně zásadně napomohly odnože nazvané Hammerskins, White Aryan Resistance nebo Blood and Honour.

Co se v názvech skrývá, resp. neskrývá, ale hrdě z nich křičí, o tom netřeba polemizovat. Antirasisticky orientovaní příslušníci hnutí skinheads začali kontrovat organizacemi jako SHARP (Skinheads Against Racial Prejudice) nebo ARA (Anti-Racist Action) a začaly se vžívat termíny jako redskins, nebo anarchističtí skinheads, tedy skini, kteří inklinovali politicky doleva a byli militantně proti rasismu a fašismu. Tyhle polarizace trvají v podstatě dodnes, byť mají svůj původ v osmdesátých letech.

V Čechách mají skinheads mnohem kratší a poměrně chudší tradici. První výraznější zmínky sahají těsně před rok 1989 a mezi všeobecně známé hudební a částečně i ideologické reprezantanty patřily skupiny Orlík a Hubert Macháně. Spíš než rasismus a neonacistické tendence proklamovaly vlastenectví, národní nacionalismus a textově se inspirovaly v husitských analogiích.

Původně neškodná odnož, která se v zárodku dokonce snášela a kamarádila s punks, se začala bleskově vyhraňovat po roce 1994, kdy se v Čechách začaly organizovat velké mezinárodní srazy skinů a bleskově rostla ideologická i finanční podpora ze zahraničí. Nacionalismus znamenal řečí skinheads poměrně jednoduchou myšlenku – v rámci vlastenectví o tradičních hodnou očistit národ od veškeré verbeže, což v překladu znamená celkem transparentní antisemitismus, rasismus a fyzické útoky na příslušníky jiných etnik a anarchisty.

Je smutným faktem, že podle statistik se skinheads sympatizuje skrytě nebo otevřeně až pětina české populace a alarmující je i to, že podobně smýšlí i hodně politiků. Nahrává tomu i neutěšená situace v některým regiónech, rasově motivované násilí, všeobecný nihilismus a nespokojenost.

Naštěstí i u nás máme Oi! skins, kteří se hlásí k tradičním skinheadským hodnotám, jsou apolitičtí, tvrdě proti fašismu a rasismu a proklamují sounáležitost mezi punks a skinheads, čehož jsou důkazem akce jako Mighty Sounds, koncerty na pražské Sedmičce (strahovský klub 007), nebo velmi semknutá komunita kolem poměrně malého a nedlouho otevřeného klubu Buben v pražském centru.

Není třeba podléhat panice, když vaše ratolest přijde s holou hlavou, ve Fred Perry polo tričku a celkově tak nějak vypadá jako ten obávaný „skín”. Nemusí to totiž vůbec znamenat, že je rasista, fašoun a všechny přistěhovalce, cikány i anarchisty by nejradši rozmázl baseballovou pálkou, nebo deportoval, či poslal do plynu. Stačí jen být trochu vnímavý, nebo se jen zeptat. A hlavně něco vědět, k čemuž vám může posloužit i tento článek a příště něco o tetování.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

elellele ( 13. února 2015 22:02 )

Vážně by mě zajímalo kdo tak ,,inteligentní'' tento článek psal.. Možná by nebylo od věci si něco o skinheadech přečíst a pak na internet plácnout totálně nesmyslný článek. OI!

kristina0006 ( 29. září 2014 23:54 )

Možná by pro autora článku bylo dobré zjistit si rozdíl mezi skinheads, nacionalisty a neonacisty. Třeba by potom nepsal takový sra.č.ky.

nackobijec ( 29. září 2014 23:52 )

 Aspon mas zazitky

nackobijec ( 29. září 2014 23:52 )

 Nebo trubko?

nackobijec ( 29. září 2014 23:51 )

 No vidis. Trupko

Zobrazit celou diskusi
Další videa