Ashya King (5): Čeká ho maska na ozařování!

Autor: Lucie Bryndová - 
10. září 2014
05:03

Jsou tomu tři dny, co v Praze přistál speciál s onkologicky nemocným Britem Ashyou (5). Podstoupil již řadu vyšetření potřebných pro zahájení léčby. Odborníci mu připravují speciální fi xační masku, kterou potřebuje na sérii ozařování.

„Pokud půjde vše dobře, nastoupí pacient na první ozařování v pondělí,“ řekla mluvčí Protonového centra Jana Kulhánková. Během úterního pobytu Ashyi v Protonovém centru pracovali lékaři na výrobě speciální fixační masky, která je důležitou součástí efektivního ozařování. „Maska je nepříjemná, ale je důležitá pro naprosto přesné zaměření laserů,“ vysvětlil neurochirurg ÚVN Jaroslav Plas. Aby se při ozařování zamezilo nežádoucím pohybům dítěte, bude v narkóze, která Ashyu čeká třicetkrát!

Léčba v pondělí

Rychlé jednání je v případě vážného zdravotního stavu malého chlapce zásadní. Včasné nasazení léčby a psychická podpora patří k nejdůležitějším faktorům, které mohou Ashyu vyléčit. Právě podpora ze strany jeho rodičů je obdivuhodná. Nebáli se s chlapcem utéci a zařídit mu léčbu v jiné zemi.

Video Ashya King - Protonové centrum - Tomáš Polák, Lukáš Červený, Blesk TV

I prodej jejich domu ve španělské Malaze měl pomoci. „Bohužel jsem skončil ve vězení, a nemohl jsem tak prodat svůj dům. Prodej už byl na spadnutí a nemohl jsem podepsat smlouvu,“ řekl Ashyův otec Brett.

Jaký byl Ashyův první den v Protonovém centru?

8:00 – Chlapec byl převezen z Motola na Bulovku na oddělení diagnostické péče

Vyšetření: magnetická rezonance a počítačová tomografie

13:45 – Návrat do motolské nemocnice

xxxx678 ( 10. září 2014 13:00 )

Já po zdrávce,ale to už je promlčené...dlouho už nemám se zdravotnictvím nic společného..ale bavilo mě to

popocatepetl ( 10. září 2014 11:25 )

Patřilo Bum-bác-bum.

popocatepetl ( 10. září 2014 11:24 )

A takový humbuk kolem něho! Mraky cizích lidí s foťáky, blesky, mikrofony a divným jazykem - co se v té hlavičce musí odehrávat!

popocatepetl ( 10. září 2014 11:22 )

Otec na to byl včera tázán na tiskovce a řekl, že o tom on nic neví.

popocatepetl ( 10. září 2014 11:21 )

Patřilo Bum-bác-bum.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud