Srpen 1968: Okupace Československa na unikátních videích

Tank před Prašnou bránou v Praze
21. 8. 2014
04:59

Byla středa 21.srpna 1968. Jeden z nejtemnějších dnů naší novodobé historie. Armády zemí Varšavské smlouvy  bez vědomí československé vlády překročily hranice. Na šokované Čechy a Slováky mířily děla tanků ze Sovětského svazu, Polska, Maďarska, Bulharska a Východního Německa. Ten den začala více než dvacet let trvající normalizace. Zmar a bezmoc, kterou tehdy prožíval téměř každý, dokazují následující videa.

Odvážná reportáž z produkce barrandovských laboratoří:

Situace se normalizuje. Parky měst jsou nabity železem. Z keřů trčí hlavně tanků. Zde si hrály děti. Zde se scházeli milenci. Situace se normalizuje.

Už 22. srpna vyzval spolkový kancléř Josef Klaus Rakušany, aby v maximální míře přijímali a ubytovávali očekávané uprchlíky z Československa. Až do října 1969, kdy byly hranice uzavřeny, se podařilo tisícům Čechoslováků znechucených vývojem v zemi uprchnout.

Britská reportáž o invazi vojsk zemí Varšavské země. "České vůdce unesly ruské jednotky" hlásaly titulní strany britských novin. V centru Londýna probíhali demonstrace na podporu Československa.

Němé video ze srpna 1968 ukazuje beznaděj v očích Čechů a Slováků:

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

eliska963852 ( 21. srpna 2014 23:42 )

Vládly by tu ruský ku.rvy.

jity ( 21. srpna 2014 13:02 )

Ta určitá skupina chce na rozbitou Ukrajinu doplácet, ono nestačí, že doplácíme na Řeky. Ještě si vezmeme další rozkradenou zemi pod křídla.

provokaterka ( 21. srpna 2014 13:02 )

Soudruhu,tady nebyla ruská vojska,ale sovětská,převážná část byla z Ukrajiny,takkže se mýlíš.

asijo ( 21. srpna 2014 13:00 )

Máme tu 46 let od okupace ukrajinských vojsk,které sem poslal ukrajinec Brežněv,dnes jim určitá skupina fandí a rádi by je viděli v EU.

zabibol ( 21. srpna 2014 08:27 )

Odporná, zavšivená ruská verbež, která nedá nikomu pokoj. Slovo Rus je ve slovníku uvedeno jako odporný hmyz, který je třeba ihned zlikvidovat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa