Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Konec příměří: Hamas znovu ostřeluje Izrael!

Autor: ljš, ČTK - 
8. srpna 2014
08:25

Třídenní příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas vypršelo dnes v 7:00 SELČ. Hamas obnovil z Pásma Gazy raketovou palbu, nad izraelským městem Aškelon zasahovala protiraketová obrana.

Mluvčí Hamasu Fauzí Barhúm dnes ráno řekl, že jeho organizace "odmítá prodloužit příměří, ale stále se vyjednává". Na Izrael bylo podle armády po 7:00 SELČ vypáleno pět raket, civilisté v palestinském Pásmu Gazy prchají po tisících z domů ve strachu před izraelskými nálety.

Hamas už ve čtvrtek avizoval neochotu udržet klid zbraní bez podmínek, protože Izrael odmítl přistoupit na jeho požadavky. Humanitární příměří se podařilo vyjednat po skoro měsíci bojů, při nichž v Pásmu Gazy zahynulo více než 1800 lidí. Izrael má téměř 70 obětí. O prodloužení příměří se vyjednávalo v minulých dnech v Egyptě.

Podle izraelského deníku Haarec ještě není zcela jasné, zda příměří opravdu zkolabovalo. Hamas popřel vypálení raket po vypršení dvaasedmdesátihodinové lhůty příměří, ale jeho rakety vyvolaly poplach ještě před 7:00 SELČ nad městy Aškelon, Ašdod a Eškol.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Moše Jaalon již instruovali armádu, aby byla v souvislosti s vypršením příměří připravena na všechny scénáře. "Musíme vzít v úvahu i možnost, že v osm hodin ráno (místního času) začnou střílet. Jsme na to připraveni," citoval list The Jerusalem Post nejmenovaný armádní zdroj.

Nejmenovaný zdroj Hamasu řekl Haarecu, že delegace hnutí jednala dnes ráno několik hodin s Egypťany jako prostředníky. Za prodloužení příměří prý Hamas žádal, aby se Izrael předběžně zavázal k otevření hraničních přechodů do Pásma a k pomoci při obnově Gazy. Egypťané ale předali vzkaz, podle nějž Izrael tyto požadavky odmítá.

Hamas chce dosáhnout zrušení blokády Pásma Gazy, které trvá od roku 2006. Izrael zase požaduje odzbrojení Hamasu a demilitarizaci Gazy. Oba požadavky jsou pro protistranu nepřijatelné.

camse ( 9. srpna 2014 11:45 )

kurzové sázení, velmi spolehlivé info www.cameso.webnode.cz

doodledoctor ( 8. srpna 2014 12:48 )

Pro podobné případy nemusíme chodit daleko, máme je přece v Evropě. Co je Evropa? Kotel směsice národů a kočovných kmenů. Kde vznikly dvě poslední světové války? Co se dělo při rozpadu Jugoslávie? Co se děje teď na pomezí Ukraina-Rusko? Jaké byly a jsou cíle těchto válek? Pak se nedivme válce mezi Izraelci a Palestinci.

rudyptak48 ( 8. srpna 2014 12:20 )

Oba národy vedou nesmiřitelný boj o přežití a tento nikdy neskončí dlohodobým mírem. Oba národy od svého počátku až do současných dnů vedou boje a spory o toto území. Prakticky se oba národy na toto území prosadily sílou proti původnímu semitskému obyvatelstvu, které po dlouhé době s oběma národy splynulo. Heber (Eber) byl pravnukem Sema (ber. Šém = jméno), jednoho ze tří synů praotce Noema. Heber je praotec Hebrejců. Byl pradědem Náchora, Abrahámova otce. Semitské (podle Sema) polokočovní kmeny (Babyloňané, Amorejci, Féničané, Hebrejci, Aramejci, Arabové, Etiopané aj.), kočující původně v Asyrské poušti (od severní Mezopotámie až po Egypt), zplavili v několika vlnách rovněž biblickou zemi Kannán (biblický název Foiníkie), později nazvanou jako Palestina. Podle Židů, jim tuto zemi slíbil Bůh, jako vyvolenému národu. Ten poručil Abrahámovi, bydlícímu v městě Ur (jižní Mezopotámie), aby se se svým národem přestěhoval do této země. Každý z vás určitě četl Bibli. Filištínci byli obyvatelé z oblasti Egejského moře, kteří migrovali na jih pod tlakem Ilyrů a Dórů na Balkán. Usadili se v jižní části Sýrie, která podle nich byla pojmenována Palestina. Na obsazeném území založili konfederaci 5-ti měst(Azot, Aškalon, Akaron, Gát a Gáza). Takže, jak jsem říkal, není to původní území ani Izraelců, ani Palestinců. Oba národy jsou zde vlastně vetřelci. Bohužel, Židé se svým náboženstvím, lišícím se od okolních vyznavačů islámu jsou v nevýhodě a proto hájí svůj holý život. Chybu odělalo OSN při uznání státu Izrael, že nestanovilo přesně jeho státní hranice. Tento spor vidím jako nekonečný....

wandzi ( 8. srpna 2014 11:31 )

"Izrael zbraněmi chrání své lidi, Hamás lidmi chrání své zbraně." Cyril Höschl

jana999 ( 8. srpna 2014 10:11 )

to by byl izrael na hlavu, aby si tam ty blázny dobrovolně pouštěl

Zobrazit celou diskusi