Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Násilí v pásmu Gazy: Po krvavých protestech začíná křehké příměří!

Autor: tp - 
26. července 2014
09:00

Přestřelky, bojová technika v ulicích, chaos a mrtvá těla. Tak nyní vypadá pásmo Gazy. Po sedmidenním klidu zbraní se střety obnovily a mrtví přibývají. Poslední údaje hovoří o více než 840 obětech. Násilí znovu propuklo po dopadu rakety na školu OSN u West Bank city of Ramallah.

Izrael zastavil mezinárodní plány na příměří a obnovil boje mezi armádou a bojovníky hnutí Hamás. Po klidu zbraní, které trvalo téměř týden, tak znovu umírají na ulicích další lidé, naneštěstí většinou civilisté. Mezitím se Izrael s Palestinou navzájem obviňují z útoku na školu OSN, kam dopadla raketa.

Tento incident vyvolal novou vlnu nepokojů a křehké příměří tím skončilo. Po osmnácti dnech se přímých bojů se tak hromadí mrtví a zranění lidé. Obětí jsou stovky, výhradně z řad Palestinců. Údaje hovoří o 844 mrtvých, na straně Izraelců jsou čísla poněkud nižší, mluví se pouze o několika desítkách obětí.

Do všeho se snaží vstoupit nejen OSN, ale hlavně USA. Ti situaci řeší a snaží se najít východisko pro obě strany, aby boje ustaly co nejdříve. Raketové útoky z Gazy nicméně nutí Izrael jednat, ovšem odpověď je stejná jako na druhé straně - vojenská. Od dnešní sedmé hodiny ráno by mělo trvat 12hodinové příměří, které navrhlo USA. Zda-li boje znovu nezačnou, je otázkou, mnoholetý konflikt se v posledních měsících vyostřil do ohromných rozměrů. V souvislosti s krizí na Ukrajině, situací v Iráku a rostoucí aktivitou Talibanců v Afghánistánu, však nikdo neočekává v dohledné době zlepšení, spíše naopak.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud