Smutná zpráva ze ZOO: Museli utratit mládě tygra!

Sameček tygra sumaterského se narodil 28. července.  (Autor: Blesk - Tomáš Adamec)
Autor: ČTK - 
4. února 2014
12:54

Z pražské zoo přišla smutná zpráva. Museli tam utratit mládě vzácného tygra sumaterského narozené v červenci. U kotěte diagnostikovali vážné dědičné onemocnění, při němž selhávají ledviny. K události došlo před dvěma týdny, zoo o tom informovala na svém webu. Za poslední měsíce je to už několikáté zvíře, které v pražské zoo náhle uhynulo.

Tygříka zoo veřejnosti ukázala poprvé loni na Vánoce, kdy byl zpřístupněn pavilon kočkovitých šelem uzavřený od červnových povodní. V polovině ledna začalo mít mládě zdravotní obtíže, podrobné vyšetření ukázalo na cystickou degeneraci ledvin. Toto onemocnění je známé u domácích i divokých koček a není dlouhodobě slučitelné se životem.

"Mládě přestalo projevovat zájem o potravu i vodu a bylo velmi vyčerpané. Mělo zvětšené bolestivé břicho a zapadlé oči. Veterinář spolu s chovateli se proto rozhodli k euthanasii," uvedla zoo s tím, že toto je snad poslední smutná událost spojená s loňskými povodněmi.

Kotě se narodilo tygřici Surami a samci Falcovi na konci července. Při červnových povodních musela být březí samice kvůli stěhování opakovaně uspána, zřejmě i v důsledku stresu z této události se pak nedokázala o mládě plně postarat. Pomáhali proto chovatelé. Tato kombinovaná péče přitom nebyla u tygrů sumaterských odzkoušená a po zdařilém odchovu zoo hovořila o výjimečném úspěchu. Kromě rodičovského páru chová pražská zoo ještě samici tygra sumaterského Madlu.

Tygr sumaterský patří ke kriticky ohroženým druhům. Na ostrově Sumatra v Indonésii žije v rezervacích přes 400 jedinců, v zoologických zahradách v Evropě pak kolem 100 kusů.

V pražské zoo už přitom na náhlé komplikace zemřelo v posledních měsících několik dalších oblíbených zvířat. V prosinci uhynula na virovou infekci slonice Tonya, kvůli problémům s trávením zemřel po Vánocích orangutan Padang. Začátkem roku pak zoo oznámila úhyn mláděte vzácného kakadu palmového. To zřejmě zabilo náhlé selhání ledvin.

naidka ( 4. února 2014 16:31 )

u genetické vady je těžko dokazovat opak, zvlášť, když papír snese všechno, ale ty trávicí potíže jsou na pováženou.

naidka ( 4. února 2014 16:22 )

Další úhyn v pražské ZOO aneb co se ještě dá svést na povodně. Mládě trpělo dědičnou degenerativní poruchou ledvin, ta nemá s povodněmi a netradičním, i když "úspěšným" odchovem nic společného. Tolik medializovaných úhynů zvířat v krátké době nedělá pražské ZOO zrovna dobrou reklamu, třeba je to souhra nešťastných náhod a není v tom lidské pochybení, ale u tolika zvířat?

ellianna ( 4. února 2014 16:14 )

 Takze je asi nejvyssi cas, aby nekdo zacal vysetrovat, co se v prazske zoo vlastne deje.Za posledni pulrok uhynulo zahadnou smrti tolik zvirat, jako snad za celou jeji existenci.A uzavrit vetsinu jako "genetickou vadu ledvin"....?!Nebo travici potize 6ti leteho orangutana?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud