Zoo přes protesty zabila zdravé žirafí mládě: Lvi ho sežrali!

Autor: ČTK - 
9. 2. 2014
17:47

Zoologická zahrada v Kodani dnes přes protesty tisíců milovníků zvířat utratila zdravé žirafí mládě. Vedení zoo svůj krok vysvětlilo tím, že se tak stalo v rámci snahy Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA) bránit příbuzenskému křížení zvířat.

Mluvčí zoo Tobias Stenbaek Bro uvedl, že k usmrcení 1,5 roku starého žirafího samečka pojmenovaného Marius se použila pistole na porážku zvířat. Jeho maso krátce na to dostali lvi v zoo.

Asociace EAZA doporučila dánské zoologické zahradě zvíře utratit, protože ve svém rozmnožovacím programu má již mnoho žiraf s podobnými geny, jaké měl Marius, dodal mluvčí Stenbaek Bro.

Vedení zoo na webu také vysvětlilo, že kastrace samce by byla ještě krutější a byla by provázena nežádoucími projevy zvířete. Také navrácení zvířete do volné přírody prý nemělo velkou naději na úspěch, navíc africké státy si to podle zoo u žiraf ani nepřejí.

Zoo dále zdůraznila, že svá zvířata neprodává. Reagovala na tvrzení dánského podnikatele Clause Hjelmbacka, že našel americkou miliardářku z Beverly Hills, která chtěla žirafí mládě koupit.

Zájem o Mariuse měly i jiné zoologické zahrady, jako například Yorkshire Wildlife Park v Británii, uvedl zpravodajský server BBC.

Tisíce lidí byli proti

Proti usmrcení žirafího mláděte se v různých peticích vyslovilo na 30.000 lidí, především Dánů. Jen během dnešního rána kliklo na výzvu "Ušetřete Mariuse" umístěnou na Facebooku více než 5200 lidí.

Stine Jensenová z dánské organizace bojující proti utrpení zvířat řekla, že k této situaci nemělo dojít. "To jen ukazuje, že zoo ve skutečnosti není tou etickou institucí, za jakou se ukazuje, protože tu máte odpadní produkt, a tím je Marius," prohlásila podle BBC. "Máme tu zoo, která si myslí, že utracení této žirafy je nejlepší volba, místo toho, aby vymyslela alternativu, " dodala.

Zvířata se utrácí neustále

Vedoucí odboru pro vědu v dánské zoo Bengt Holst ale utracení zvířete obhajoval. Řekl, že žirafy musejí být selektovány tak, aby předávaly své nejlepší geny. Zajistí se tím podle něj dlouhodobé přežití tohoto zvířecího druhu.

Holst dodal, že jde o zodpovědnou praxi v rámci regulace populace jejich zvířat. Upozornil, že kodaňská zoo takhle ročně utratí 20 až 30 zvířat.

Holst také prohlásil, že se uvažovalo o možnosti převezení zvířete do jiné zoologické zahrady. Všechny ale mají prostor pro geneticky důležitější žirafy.

Ředitel jedné zoo v Nizozemsku Robert Krijuff nabídl odebrání mláděte na poslední chvíli, ale byl rovněž odmítnut. "Nemůžu tomu uvěřit. Nabídli jsme, že zachráníme jeho život. Zoologické zahrady by měly změnit způsob, jakým podnikají," prohlásil podle BBC.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1hanula ( 10. února 2014 18:13 )

Z vlastní zkušenosti vím,že ZOO zevnitř není ani zdaleka tak romantická jako z pohledu návštvníka.V karanténách jsou nemocná nebo zubožená,zabavená zvířata.Krmí se mlaďaty králíků(podle průskumu chovatel ví,že samice uživí jen 10mladých tak zbývajíci vezou do ZOO.Ty se dají hromadně do mrazáku a umrznou..) nebo potkánci po odstavu se zadusí kýblem s hadrem a hází se kočkám..ALE je to život,šelma je šelma a musí se živit..

1hanula ( 10. února 2014 18:06 )

Kůzlata se normálně v Zoo zkrmují.Jsou rozčtvrcená a házejí se šelmám.

janejaneja ( 10. února 2014 13:49 )

pavel219cvok: Tak, jako u tebe pavlíku Poraď nám..

jaromir123 ( 10. února 2014 13:07 )

A že nikomu nevadí, že se denně zabíjejí telata, prasata atd. po stovkách až tisících ?

6010 ( 10. února 2014 12:01 )

To je hnus. Tak proč dopustili, že se chudáček vůbec narodil? Proč tomu nezabránili, od čeho tam jsou?

Zobrazit celou diskusi
Další videa