To je panečku samec! Lemuří táta má tři děti se třemi partnerkami

Autor: Pavel Ryšlink - 
29. května 2013
08:00

Parta tří mláďat kriticky ohrožených lemurů kata baví v těchto dnech hned u vstupu návštěvníky olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Otec dětí Sambo, přezdívaný ošetřovateli „Král Jelimán“ má přitom každého potomka s jinou samicí.

Sambo se přitom ve skupině tří samic choval velmi plaše. „Museli jsme ho tak seznamovat s každou samicí zvlášť,“ prozradila ošetřovatelka lemurů Jitka Vokurková a dodala: „Proto jsme mu začali říkat Král Jelimán, protože má jako král tři ženy, ale neví co s nimi.“

Z jelimana nadsamcem

Mladý sameček však záhy ukázal, že žádný jeliman v sexu není a z každé lemuří slečny - Menatry, Tongy a Ambii – udělal paní Sambo – Jelimánovou. Všechny jsou přitom maminkami poprvé v životě.

„Máme z toho pochopitelně obrovskou radost. Narození každého mláděte je událost a když jde navíc o ohrožený druh, je to vždy velký svátek. Mláďata jsou navíc tři a mají se úžasně k světu,“ řekla Blesku mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

Video Podívejte se, jak dovádí malí lemuři - Pavel Ryšlink
Video se připravuje ...

Jsou tu už 58 milionů let

Lemur kata (Lemur catta) patří do řádu primátů, podřádu poloopice, konkrétně do čeledi denní lemuři. Domovem je na Madagaskaru. Na zemi žil už před 58 miliony let. Název dostali lemuři podle římských lemuros, duchů zemřelých, kteří se za nocí ozývali pekelným křikem a nářky. Slovo „lemur“ znamená „noční putující duch“. Ve skutečnosti jde o mírumilovné býložravce. Mezi typické znaky lemura katy patří dlouhý pruhovaný ocas, který pomáhá udržovat rovnováhu při skocích a slouží mu také k dorozumívání ve vysoké trávě. Velký je asi jako kočka. Samice je schopná oplodnění pouze 3 dny v roce. Skupina vždy čítá pouze jednoho dospělého samce.

První mláďata na Hané

Olomoucká zoo chovala lemury kata v letech 1990 - 1993. Tato zvířata se však nikdy nemnožila. V roce 2002 v době povodní poskytla olomoucká zoo pouze dočasný domov sedmi samcům ze Zoo Praha. Zlomový se pak stal až rok 2012, kdy bylo na Svatém Kopečku otevřeno chovné centrum. Ze ZOO Ostrava nejprve přicestovaly tři samice Menatra, Tonga a Ambia, které později doplnil samec Sambo.

Nejohroženější primáti

Kvůli kácení deštných pralesů lemurům doslova mizí domov před očima. Stali se tak nejohroženějším druhem primátů na světě na pokraji vyhynutí. Evropská asociace zoologických zahrad (EAZA) uvádí v rámci chovu v 78 zoo 733 kusů lemurů.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi