Překvapení v zoo: Obětavá lemuří máma si adoptovala mládě navíc

Autor: Jiří Čada - 
22. dubna 2012
18:03

VIDEO: Jedna z lemuřích matek nečekaně překvapila v jihlavské zoo své ošetřovatele. Samička, které se narodilo vlastní mládě, ještě stačila adoptovat čerstvě narozené mládě další lemuří matky.

„Tohle skutečně je nezvyklé. Lemurům se většinou rodí pouze jedno mládě, o které je samice zvyklá se starat,“ tvrdí ředitelka zoo Eliška Kubíková. „Patrně ta druhá samice má nedostatek mateřského mléka a tak došlo k této ojedinělé adopci,“ domnívá se ředitelka.

Jiné vysvětlení zatím neexistuje, přestože ošetřovatelé skupinu lemurů neustále sledují a pátrají po příčině adopce. Obětavá matka si však ze dvou přírůstků dělá pramalé starosti. Starší odrostlejší vlastní mládě už nosí na svých zádech, zatímco mladší adoptivní potomek se zatím drží jejího břicha.

Od 15. února se v jihlavské zoo narodilo lemurům kata už celkem šest mláďat. „Teď už máme sedmnáctičlennou skupinku těchto primátů,“ pochlubila se Blesku Eliška Kubíková.

Lemur kata – zástupce primátů

• vede vegetariánský způsob života

• žije na Madagaskaru

• dlouhý ocas je signalizací případného nebezpečí pro skupinu pohybující se ve vysoké trávě

• samici se rodí většinou jedno mládě, které po dvou týdnech kojení přelézá z matčina břicha na její záda

• lemuři žíjí ve skupinách až po dvaceti jedincích

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

fantomas123 ( 22. dubna 2012 18:34 )

Kdybys byl aspoň vtipnej, ale ty jseš jenom OBR idiot

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud