Kauza Putna: Prezident už profesory jmenovat nebude, navrhuje ministerstvo

Prezident Zeman odmítá jmenovat Martina C. Putnu (vlevo) profesorem  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ljš, ČTK - 
22. května 2013
10:57

Prezident Zeman nakonec nebude tak všemocný, jak si myslel. Když odmítl jmenovat Martina C. Putnu profesorem, rozhodlo se ministerstvo školství podobným příštím excesům v budoucnu zabránit tím, že mu tuto pravomoc prostě odebere.

Ministerstvo školství chce v rámci návrhu nového vysokoškolského zákona zrušit dosavadní tradici, že profesory jmenuje prezident. Reaguje tak na volání univerzit, které se bouří proti Zemanově odmítání jmenovat literárního historika Martina C. Putnu profesorem.

"Změnu jsme již dali do chystané širší novely vysokoškolského zákona, kterým se bude vláda zabývat v létě," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Marek Zeman, podle kterého je jmenování prezidentem přežitek. 

Zdá se, že návrh by mohl mít ve Sněmovně velkou šanci projít, protože prezidentův postup kritizovaly strany napříč politickým spektrem, krom komunistů a Zemanovců. Stejný návrh chce podle serveru na vládě přednést také Karolina Peake.

Dnes se rozhodne?

Prezident má dnes o sporu kolem jmenování Putny jednat jak s ministrem Fialou, tak s Václavem Hamplem, rektorem Univerzity Karlovy, která Putnu navrhla. Zeman své důvody pro nejmenování Putny přímo nesdělil, uvedl ale, že mu vadil Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru" na přehlídce sexuálních menšin Prague Pride.

Na podporu Putny se postavila řada akademiků, studentů i politici napříč politickým spektrem, obávají se ohrožení akademických svobod. Pokud by Zeman Putnu nejmenoval, šlo by o první případ, kdy hlava státu nerespektovala kandidáta na profesuru schváleného vědeckou radou univerzity.

kocour03 ( 22. května 2013 19:52 )

Já téhle Putny buzny už mám plné zuby. Nejsem fanoušek ani volič Zemana, ale už mě to nebaví. Stačí na tohohle, budoucího profesůrka podívat a hlavně ho dobře poslouchat. To s UK jde hodně z kopce, když se bojuje za tohohle exota. Celkově je v ČR profesorů jako máku. Kde se tak rychle namnožili? V minulosti to trvalo, než se člověk k profesuře propracoval. Teď je sekají jak Baťa cvičky.

japos22 ( 22. května 2013 14:58 )

Pokud vím, tak to navrhl sám Zeman. Dělat jen ceremoniálního paňácu je opravdu jen ztráta času.

klotilda ( 22. května 2013 14:38 )

Bylo by asi nejlepší spojit titul profesora se jménem konkrétní univerzity a podpis nejvyšší školní instance ve státě tj.ministra je taky dostačující.Koneckonců co je prezidentovi nebo třebas i mně tady na vsi do jmenování profesorů tu a onde.UK má takovéhle profesory.Šmitec.

rudyptak48 ( 22. května 2013 14:16 )

Souhlas. Vadí mi, že se do toho zapojil i Halík, známý církevní reformátor a pravdoláskař. Doufám, že mu to jeho ovečky spočítají, pokud to nejsou ty samé bu-zny, co se jich zastává. Zdá se, že o morálce nám káže každý, kdo se naučil číst a psát.

jecmen44 ( 22. května 2013 13:40 )

Ministerstvo školství není všemocné a tento zákon je zakotven v ústavě. Proto pleskači nepředbíhejte a neplácejte kraviny, že o tom už rozhodlo MŠ.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud