Teroristu zachraňují, aby ho popravili: Druhý útočník je v kritickém stavu
Dramatická bezpečnostní akce, která na několik hodin paralyzovala Boston, je u konce! „DOPADEN!!! Hon přestal. Pátrání je zastaveno. Teror skončil. A spravedlnost zvítězila. Podezřelý je zadržen,“ informovala včera americká policie o zatčení čečenského studenta Džochara Carnajeva (19)! Ztratil ale hodně krve a jeho stav je kritický.
Hospitalizován byl v přísně střežené městské nemocnici a jeho stav je velmi vážný.
Protože ještě nebyl Čečenec oficiálně obviněn, není jasné, zda jeho případ bude projednávat federální soud, či soud v Massachusetts. Pokud ale Džochar přežije, je pro něj právě toto rozhodnutí klíčové. V případě, že předstoupí před massachusettský soud, hrozí mu doživotí, pokud se ale dostane před federální soud, má jistý trest smrti!
Jeho bratra Tamerlana policisté zastřelili v pátek. Vyšetřovatelé oba Čečence podezírají z pondělního masakru na bostonském maratonu, na němž byli zabiti tři lidi a další stovky zraněny.
Tamerlan Carnajev (†26)
● Studoval dálkově účetnictví
● Byl nadějným amatérským boxerem, chtěl se prosadit do amerického olympijského týmu.
● Na rozdíl od bratra byl silně nábožensky založený.
● V roce 2009 byl zadržen kvůli domácímu násilí a napadení přítelkyně. Místo studií se oženil a v roce 2011 porodila jeho manželka dceru.
Džochar Carnajev (19)
● Studoval na prestižní veřejné střední škole Cambridge Rindge & Latin School, mezi jejímiž absolventy byli američtí herci Matt Damon a Ben Affleck.
● Město Cambridge mu před dvěma lety poskytlo stipendium kolem 50 tisíc korun.
● Ve škole byl družný a oblíbený, dobře se učil. Chtěl být lékařem.
● Od září 2012 měl prý americké občanství.