Zeman se kvůli KLDR s knížetem nesejde, Fidel Castro varuje před jadernou válkou

Miloš Zeman nebudete jednat se Schwarzenbergem kvůli situaci v KLDR, ta však zneklidňuje kubánského vůdce Fidela Castra a zvedá varovný prst
Autor: simao, ČTK - 
5. 4. 2013
22:06

K dnešnímu varování ze strany komunistické KLDR, aby země evakuovaly svá velvyslanectví před blížícím se konfliktem, se vyjádřil i Miloš Zeman. S ministrem zahraničí Schwarzenbergem se kvůli tomu scházet nehodlá, považuje to za přehnané. K aktuální situaci v Severní Koreji se však vyjadřují i další politici, včetně Fidela Castra.

"Abych se s ním setkával kvůli hrozbám Severní Koreje vůči Jižní Koreji, to bych pokládal za poněkud přehnané," řekl dnes novinářům prezident Zeman, když se chystal na odlet ze své první státní návštěvy na Slovensku zpátky do Prahy.

Severní Korea přitom diplomatům z ostatních zemí, kteří se na jejím území nachází, doporučila, aby evakuovali svá velvyslanectví a odešli ze země. Po 10. dubnu prý nebude schopna zaručit jejich bezpečnost. 

"Doporučení (od severokorejských úřadů) jsme dnes obdrželi, nikoli ale individuálně, nýbrž v rámci skupiny zemí," sdělil ČTK český velvyslanec v Pchjongjangu Dušan Štrauch s tím, že český zastupitelský úřad zatím funguje i nadále normálně.

Bílý dům očekává nový test raket, Fidel Castro varuje před válkou

Vyvstává však otázka, co se v zemi, vedené Kim Čong-unem, na 10. dubna chystá. Bílý dům to zatím odhaduje pouze na novou zkoušku raket.

Pchjongjang přitom dnes vydal i další ze svých varování. Oznámil, že znovu uvede do provozu svůj odstavený jaderný reaktor v Jongbjonu, a že KLDR instalovala dvě rakety středního doletu na mobilní odpalovací zařízení na východním pobřeží země.

"Pokud vypukne válka, budou v obou částech (poloostrova) lidé bez rozdílu děsivým způsobem povražděni," varoval však dnes před válkou kubánský vůdce Fidel Castro, který vyzval KLDR a USA, aby jadernému konfliktu předešly. Sám Castro přitom zažil v roce 1962 Kubánskou raketovou krizi, kdy svět stál během Studené války na pokraji třetí světové.

Hluboce znepokojen je prý novými zprávami generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Personál OSN v KLDR zůstává zapojen do humanitární a rozvojové práce po celé zemi," uvedl však mluvčí OSN Martin Nesirky na konferenci v New Yorku.

V KLDR zůstávají podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova i ruští velvyslanci. Lavrov prý postup po nové výhrůžce konzultoval s Washingtonem, Soulem a Tokiem. "Situace se nevyvíjí žádoucím směrem. V tak vyhroceném ovzduší je na prvním místě péče o bezpečnost našich občanů," dodal však pro agenturu ITAR-TASS nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

krupan10 ( 8. dubna 2013 07:26 )

proč by se s dementem scházel, jenom Zemmanovi okopává kotníky, jako kdysi přizdisráč Havel. Taky toho podkoní nenechal, tak o co jde

japos22 ( 6. dubna 2013 21:46 )

Už to vede Raul, Fidel jen komentuje a radí

vrtajzub ( 6. dubna 2013 13:31 )

Som milo prekvapená že Fidel Castro je na žive, myslela som si že v čele je Raul jeho brat.Inač si myslím že z toho mraku pršať nebude.

itartas ( 6. dubna 2013 13:17 )

Zeman není žádný histerik a dokáže docela dobře vyhodnotit situaci, kdy a za jakých okolností se má sejít s tím trapným pánem.

itartas ( 6. dubna 2013 13:15 )

další trouba, ach jo

Zobrazit celou diskusi
Další videa