Řeka prasat: V čínských vodách už plave 14 tisíc uhynulých vepřů

Autor: ČTK, shp - 
21. března 2013
09:57

Rozkládající se děla, neuvěřitelný zápach a zoufalost obyvatel Šanghaje. Tak to vypadá u řeky, která protéká čínským městem. Úřady už přiznali, že mrtvých prasat se ve vodě plaví už 14 tisíc kusů. Trvají také na tom, že voda z řeky, která se dostává do vodovodů obyvatel Šanghaje, zůstává nezávadná. Jenže víte, jak to chodí v komunismu...

Dělníci vytahují prasečí mršiny z řeky Chuang-pchu už jedenáct dní a čím déle tato krize trvá, tím víc sílí kritika obyvatel na adresu místní vlády, která se podle nich k případu nestaví dostatečně odpovědně. Rozkládající se prasečí těla v řece i na jejích březích jsou ostudou pro třiadvacetimilionové město, které se profiluje jako mezinárodní finanční středisko.

Na vině farmáři?

Skandál je také připomínkou problémů Číny s bezpečností potravin; vepřové patří v Číně mezi nejoblíbenější druhy masa. Podezření z toho, že naházeli uhynulá prasata do řeky, padlo na farmáře v oblasti Ťia-sing v provincii Če-ťiang, která leží po proudu nad Šanghají. Ti ale vinu popírají a úřadům se zatím podle identifikačních štítků na prasatech podařilo najít jen jednoho farmáře, který se k vhození části prasat do řeky přiznal.

Pokuta 10 tisíc Kč

Čína podle oficiálních údajů ministerstva zemědělství z prosince loňského roku chová 460 milionů prasat a je největším producentem i spotřebitelem vepřového na světě. Jen v Ťia-singu je více než 100.000 chovatelů vepřů a každoročně je tu poraženo zhruba 4,5 milionu prasat. Farmáři, kteří jsou přistiženi, jak neodpovědným způsobem likvidují uhynulé kusy, mohou dostat pokutu do výše 10 tisíc Kč.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

kobyla1 ( 21. března 2013 14:48 )

jen škoda že to nejsou prasata z parlamentu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud