Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Jak hluboko klesla ODS: Ve volbách do Sněmovny by ji předběhli komunisté i TOP 09

Nečasova ODS rapidně ztrácí voliče
Nečasova ODS rapidně ztrácí voliče  (Autor: ČTK)
Autor: psch, ČTK - 
19. března 2013
18:44

Premiér Petr Nečas a šéf ODS by se měl asi trochu chytit za nos. Obliba Občanské demokracie rapidně klesla, ve volbách do Poslanecké sněmovny by ji předstihli komunisté, sociální demokraté i TOP 09. Podle průzkumu agentury STEM by modří získali 22 křesel.

ODS stále rychleji ubývají voliči, nyní by získala ve Sněmovně jen 22 křesel, nejnižší počet mandátů ze všech průzkumů STEM od posledních sněmovních voleb. TOP 09 naopak mandáty přibývají, měla by dvakrát více poslanců než občanští demokraté. Mandáty by ještě získali jak lidovci, tak zemanovci.

Pokud by se volby konaly teď, ODS by podle průzkumu STEM z přelomu února a března spadla na méně než polovinu počtu mandátů, které se jí povedlo získat ve sněmovních volbách v květnu 2010. Zároveň se jedná o nejhorší výsledek v průzkumech STEM od roku 2010.

TOP 09 posiluje díky knížeti

Naproti tomu TOP 09 v posledních měsících neustále roste. Podle pracovníků STEM ožila strana díky lednovým přímým prezidentským volbám, ve kterých se předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dostal do druhého kola. Loni v listopadu by získala TOP 09 18 mandátů, kdežto nyní 44. Už v minulém průzkumu se tak straně podařilo překonat i ODS.

Prezidentské volby popohnaly zemanovce

Také zemanovci pravděpodobně těží z prezidentských voleb, které vyhrál jejich čestný předseda. Ještě podle čtyř průzkumů z období od září 2012 do ledna 2013 by se vůbec do Sněmovny nedostali. Aktuální výsledky STEM přisuzují SPOZ šest mandátů, o jeden méně než podle předchozího průzkumu. Z menších stran by se teď do Poslanecké sněmovny dostali již jen lidovci.

Stabilní počet mandátů si v posledních měsících udržuje ČSSD a KSČM. Sociální demokraté jsou nadále v možném zisku křesel ve Sněmovně nejsilnější stranou. Aktuálně by jim voliči přinesli 84 mandátů, o jeden více než v předchozím průzkumu. Komunisté by byli třetí nejsilnější stranou s 36 mandáty.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

marmat ( 20. března 2013 19:08 )

UVIDÍME-takovou samolibou COCHCÁRNU máme tady na programu u našich "NEDOTKNUTELNÝCH" teprve jako č.2 !!!

krupan10 ( 20. března 2013 11:48 )

budou je volit Cajzli z Prahý. Prznič hymny je přece naděje pro liberální mládež ČR

mnpv ( 20. března 2013 11:23 )

A fakt si myslíš, že líp?

mnpv ( 20. března 2013 11:22 )

Jestli si myslíš, že za vlády socanů se budeš mít líp, tak se hluboce mýlíš.

mnpv ( 20. března 2013 11:21 )

No ajak to měl nazvat? Vždyť je to ptákovina, celá ta žaloba.

Zobrazit celou diskusi