Pondělí 6. prosince 2021
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Oblačno, sněžení 1°C

Český diplomat o Chávezovi: Na Klause zapomněl, Havla si jako revolucionáře vážil

Zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez se s českými protěšky nikdy nesetkal. Havla však uznával jako revolucionáře
Zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez se s českými protěšky nikdy nesetkal. Havla však uznával jako revolucionáře  (Autor: ČTK, Reuters)
Autor: simao, INT - 
7. března 2013
16:33

Zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez se za svůj život setkal s řadou světových politiků. S českým prezidentem však nikdy. Osobní vzpomínkou na Cháveze však může přispět český velvyslanec Stanislav Slavický. Podle něj Chávez uznával především Václava Havla - jako revolucionáře. Zato na Václava Klause si nevzpomněl.

Na první setkání s Chávezem přinesl velvyslanec Slavický fotku z Prahy - a ne jen tak ledajakou. Šlo o snímek sochy venezuelského generála Simóna Bolívara, která stále stojí na Náměstí Interbrigády v Praze 6-Dejvicích.

Zakladatele Bolívie a jednoho z vůdců jihoamerického odboje proti nadvládě Španělů z 1. poloviny 19. století zesnulý prezident Chávez velmi obdivoval. A v mnohém se jeho politikou inspiroval. Podle Bolívara dokonce Chávez pojmenoval vlastní politické hnutí.

"To je něco úžasného, u vás v Evropě je socha Bolívara! Měli bychom uvažovat o cestě do této země a položit k soše květinu, kdo je tam prezident?" ptal se prý českého velvyslance Chávez. Jméno Václava Klause mu patrně nic moc neříkalo. 

Havel? Pro Cháveze uznávaný revolucionář

Zato na Václava Havla si Chávez vzpomínal lépe: "V OSN ale Česko zastupoval jeden velký revolucionář. Ano, Havel. Pozdravte ho, prosím. Jestli bude příležitost, rád bych se s ním setkal a prodiskutoval další budoucnost světa," zavzpomínal diplomat Slavický v rozhovoru pro aktualne.cz, co mu Chávez řekl.

Je otázkou, jak moc by si Chávez a Havel notovali při setkání, ke kterému však již nikdy nedojde. Havel byl přece jen spojencem USA, které bral Chávez jako největšího nepřítele. Český prezident navíc podporoval i demokratické tendence v Latinské Americe, mj. i na Kubě, vedené Chávezovým politickým "bratrem" Fidelem Castrem.

Šance prý mají Maduro i Capriles

S výhledem do venezuelské budoucnosti nyní Slavický upozorňuje, že po kontroverzním, ale v zemi značně oblíbeném Chávezovi to nebude mít nový prezident snadné.

"Chávezův nástupce nebude mít zdaleka takovou magickou sílu nad národem," říká diplomat s tím, že šance na novou hlavu státu má podle něj jak Chávezův viceprezident Nicolás Maduro, tak i charismatický šéf opozice Henrique Capriles.

itartas ( 21. března 2013 18:43 )

Celá ta banda, spojená tak morální kolektivní vinou, dostala od Havla koryta. Skuteční bojovníci proti totalitě nedostali po roce 1989 nic! Byla tu totiž vážná obava, že by tito militantní antikomunisté požadovali legálního zrušení KSČ podle dokumentu OSN z roku 1948, že by požadovali potrestání zločinců, odebrání jejich nakradených majetků, zakázali by práci komunistů v justici, policii, atd. Havel se na své tajné návštěvě v Moskvě před 17. listopadem 1989 a tam se dohodl s tamní mocí, že k něčemu takovému nedojde. Proto si Moskva zvolila opilce Havla za nového prezidenta, člověka, který je ochoten ke "kompromisům", tedy zrady na vlastním národu, slabocha a megalomana, schopného podvádět, lhát a zapírat, pan revolucionář.

itartas ( 20. března 2013 08:05 )

běž už někam s tou kikinou, kikina nevzdělaná jsi ty

kobyla1 ( 13. března 2013 08:51 )

Jak slyším jméno Havel, tak se mi zvedá kufr

krupan10 ( 8. března 2013 06:35 )

Ještě jste zapomněl : Havel byl ještě hrdina a mučedník, jarní vánek, krůpěj rosy na okvětním plátku růže, májový deštík. Stručně řečeno, byl to zm.rd.

krupan10 ( 8. března 2013 06:20 )

chrchláka nám záviděl celej svět. Sakra ta závist, to je hrozná věc

Zobrazit celou diskusi
Další videa