Zemřel prezident Chávez (†58)! Venezuela se ponořila do smutku

Autor: simao, ČTK - 
5. 3. 2013
23:08

V čele Venezuely stál 14 let a prezidentské křeslo obhájil i v loňských volbách. Huga Cháveze (†58) však delší dobu trápilo zdraví - a zákeřná rakovina ho nakonec připravila nejen o úřad, ale i o život.

Venezuelská hlava státu Chávez podlehl komplikacím po prosincové operaci rakoviny, která byla již čtvrtou za půldruhého roku. Úmrtí Cháveze oznámil venezuelský viceprezident Nicolás Maduro.

O zdravotním stavu a možném Chávezově úmrtí se v posledních dnech opakovaně spekulovalo. Venezuelská vláda dosud jen připouštěla, že stav hlavy státu je kritický. Ke komplikacím s dýcháním se však připojila i nová, vážná infekce dýchacích cest. A tyto problémy již Chávez překonat nedokázal.

Poslední foto před smrtí

Prezident latinskoamerické země, známý svými ohnivými proslovy i protiamerickým postojem, se s rakovinou v pánevní oblasti opakovaně léčil na spřátelené Kubě, kde se mnohokrát setkal s jiným levicovým politikem Fidelem Castrem.

Do rodné země se po poslední operaci vrátil Chávez v polovině února. Od zákroku, po němž jej znovu čekala chemoterapie, se již neobjevil na veřejnosti.

Zato se do médií dostala fotka Cháveze z nemocničního lůžka, kde pózoval spolu se svými dcerami. Jde tak patrně o jeden z posledních Chávezových snímku před smrtí...

Kdo byl Hugo Chávez?

• Venezuelský politik, který se již v roce 1992 pokusil v zemi o vojenský puč. Od roku 1999 pak byl legálně zvolen prezidentem.

• Narodil se 28. července 1954 v Sabanetě do chudé rolnické rodiny. Otec byl zemědělcem, dědeček vojákem z povolání. Mladý Hugo nastoupil v 17 letech do venezuelské armády, vystudoval však také sociologii na vojenské akademii v Caracasu a později i politologii v Caracasu.

• V roce 1983 založil vlastní revoluční hnutí, při jeho vedení se inspiroval myšlenkami jihoamerického revolucionáře Simóna Bolívara.

• V roce 1998 svou prezidentskou kampaní oslovil především chudší venezuelské vrstvy - vyzýval k boji proti korupci a chudobě, pro mnohé se stal hrdinou. Jeho pozdějším plánem pak byl Socialismus pro 21. století. Pro řadu lidí však autokratickým vůdcem, který ve Venezuele značně posílil roli prezidenta.

• Problémy s rakovinou oznámil v červnu 2011. Nepomohly však ani operace na Kubě. Nemoci podlehl 5. března 2013.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

lukyp ( 6. března 2013 10:57 )

Samozřejmě to měla bejt Venezuela, proč jsem psal Bolívie nechápu.

brugal ( 6. března 2013 10:35 )

V Bolívii zase tolik ropy není a žije hlavně z cínu a kokainu.Navíc bolivijský prezident Morales stále žije.Neměla to být Venezuela?

lukyp ( 6. března 2013 10:17 )

Odešel jeden z hrdinů Jižní Ameriky! Čest jeho památce! Díky němu se USA nemohly zmocnit zdarma ropy v Bolívii a nemohly vykořisťovat bolívijskýn lid. Chavez hodně za tu krátkou dobu, co byl prezidentem, zvedl enačně životní úroveň, jeho úspěchy v boji proti chodobě jsou i v západním světě uznávané!

moiaza ( 6. března 2013 09:44 )

Zde probíhá právě diskuze inteligentů. Pozor, zde nebezpečno!

hurvinek4 ( 6. března 2013 07:55 )

Chavez byl teprve od r.1999 u vesla.Do té doby to byla klasická zaostalá latinskoamerická země a slouha USA...Měl málo času na to v tomto prostředí dělat zázraky...myslíte si,že po spálené zemi co tady bude ,dokáže během 4 let vše levice spravit?A to jsme v Evropě!Nechci se jej zastávat,protože tam nežiji jako my všichni zde,ale myslím,že určitě udělal co mohl...možná by se měli venezuelané lépe,kdyby si tam TEĎ POZVALI NEJLEPŠÍHO ministra financí Kalouska...

Zobrazit celou diskusi
Další videa