Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Kubánská disidentka Yoani Sánchez (37) exkluzivně pro Blesk: V příštím životě chci být pražským psem!

Autor: Vera Renovica - 
1. března 2013
06:30

Proti kubánskému komunistickému režimu bojuje klávesnicí a na internetu publikuje své kritické články. Doma za to Yoani Sánchez (37) sklízí výhružky, na mezinárodní úrovni se jí ale dostává slávy a uznání. Tento týden navštívila Prahu a zavítala také do redakce Blesku, kde promluvila o svém životě a zkušenostech z castrovské Kuby.

Podle některých jste novinářka, podle jiných bloggerka či dokonce disidentka. Jak byste se představila čtenářům Blesku?

„Tak podle univerzitního titulu jsem filoložka (filologie, neboli jazykověda, pozn. red.). Mám velkou vášeň pro technologii. Jsem sice novinářka, ale nedalo by se říci, že to je moje kariéra. A hlavně jsem občanka, která se ptá, kde je ta Kuba, kterou mi slíbili.“

Vaším hlavním tématem je internet, ke kterému tady máme velmi jednoduchý přístup. Jaké je to na Kubě?

„Pro Kubánce je internet polem svobody, ale zároveň věcí, ke které je složité se dostat. Žijeme v zemi na západní polokouli s nejmenším pokrytím internetem. Stal se z něj tedy zakázaný sen všech Kubánců.

Jak se k němu dostáváte vy, když jste doma? Vaše články na síti čtou miliony lidí.

„Jsem specialistka na internet bez internetu. Většinu věcí píšu doma v klidu a bez připojení. A když mám dost textů, tak jdu do hotelu, což je jediné místo, kde se Kubánec může připojit. Za hodinu připojení se platí zhruba 6 dolarů (114 korun, pozn. red.), což je třetina tamějšího průměrného platu. Musím si tedy vážit každého okamžiku. Každá minuta představuje tvrdou ránu pro moji peněženku.“

Říká se o vás, že máte na sociální síti Twitter více fanoušků než Fidel Castro.

„Je to pravda. To je další důkaz demokracie internetu, kde se jeden neznámý člověk může stát důležitějším, než prezident. Mně se také líbí styl na Twitteru, kde musí člověk napsat zprávu ve 140 znacích. Ale Fidel má dlouhé několikahodinové proslovy, tak je pro něj těžké se do rozsahu vejít.“

S nástupem Raúla Castra, bratra Fidela, je podle zahraničních médií na Kubě lépe a dochází k uvolňování režimu. Je to z vaší perspektivy tak?

„Je to tam trochu flexibilnější v oblasti ekonomiky, podnikání, soukromého obdělávání půdy, cestování. Ale pokud jde o téma politiky či lidských práv změny nejsou.“

Video  Kubánská bloggerka Yoani Sanchéz v Blesku  - Jan Jedlička, Vera Renovica
Video se připravuje ...

Na nějakou dobu se vám podařilo emigrovat do Švýcarska, přesto jste se ale vrátila na Kubu. Tomu se diví snad každý…

„Byla to bláznivost, totální šílenost. Motivy byly osobní a rodinné. Ale nakonec jsem si uvědomila, že jestli chci něco změnit, tak moje místo je na Kubě. Milan Kundera napsal novelu s názvem »Život je jinde«. Pro mě život není jinde, je ale na trochu jiné Kubě.“

Che Guevara v roce 1966 pobýval několik měsíců na Benešovsku a navštěvoval Prahu, která pro něj byla šedá a ošklivá a důkazem neúspěchu komunismu. Jaký máte na naše hlavní město názor vy?

„Strašně moc se mi líbí dnešní Praha. Je to velmi kulturní město, lidé se tady chovají svobodně a je tady krásná architektura. Obzvlášť se mi ale líbí, jak se Pražáci chovají ke svým mazlíčkům. V příštím životě bych se chtěla narodit jako pražský pejsek!“

Kdo je Yoani?

Autorka internetových článků, která žije na komunistické Kubě a která se stala celosvětově známou bojovnicí proti nesvobodě. Za svůj kritický popis života na tomto karibském ostrově, kde nyní vládne bratr Fidela Castra (86), Raúl (81), získala také několik mezinárodních cen. Její aktivity podpořil americký prezident Barack Obama (51), časopis Time ji před pěti lety zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí na zeměkouli.