Prahu navštívila barmská disidentka Su Ťij: Nobelovku mám jen díky Havlovi, tvrdí!

Nositelé Nobelovky v Praze: Barmská disidentka Su Ťij usedla po boku jihoafrického exprezidenta De Klerka
Autor: ČTK, simao - 
15. září 2013
23:00

Na zahájení 17. ročníku konference Forum 2000 přicestovala do Prahy řada slavných hostů. Včetně barmské disidentky Su Ťij, držitelky Nobelovy ceny za mír. Ta se přitom v české metropoli nechala slyšet, že cenu dostala díky zesnulému prezidentu Václavu Havlovi - a to proto, že odmítl nominaci!

Barmská disidentka Su Ťij dnes v Praze zavzpomínala na rok 1991, kdy získala Nobelovu cenu za mír. Obdržela ji prý především díky tomu, že bývalý český prezident Václav Havel nepřijal nominaci a namísto toho navrhl ji. Su Ťij mu tak v dnešním proslovu vyjádřila díky - i za jeho podporu, kterou vyjadřoval barmské opozici po dobu vlády vojenské junty. "Udržoval v nás plamen naděje, když jsme procházeli těmi nejtěžšími časy, a my na to nikdy nezapomeneme," řekla Su Ťij o Havlovi.

Podle ní Havel, který zemřel před dvěma lety, udělal mnoho pro demokracii a lidská práva nejen v Barmě, ale i jinde ve světě. "Když jsem byla v Barmě v domácím vězení, myslívala jsme na Československo jako na vzdáleného přítele, na kterého se můžeme vždy spolehnout v čase potřeby," svěřila se Su Ťij. Havla prý vnímala jako člověka, který se jí zastával a který jí umožnil cítit se svobodně.

Moderátor úvodního večera Fora 2000 přitom před příchodem Su Ťij upozornil, že organizátoři akce v minulých ročnících nechávali pro Su Ťij pravidelně připravenou židli, která však zůstávala prázdná a doufali, že nastane den, kdy budou moct disidentku na konferenci založené Havlem uvítat. V publiku tomu přihlíželi mimo jiné bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), americký velvyslanec Norman Eisen, kněz Tomáš Halík nebo ekonom Tomáš Sedláček.

Su Ťij, kterou dnes uvítal mohutný potlesk vestoje, v minulosti patřila mezi přední bojovníky za demokracii v Barmě a kvůli jejímu politickému přesvědčení ji vládnoucí junta držela dvě desetiletí v domácím vězení. Propuštěna byla až v roce 2010 a nyní je přední opoziční političkou.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

abyss ( 16. září 2013 12:40 )

A ty můžeš...?

namoroman ( 16. září 2013 11:37 )

Nepředjímej...

abyss ( 16. září 2013 11:32 )

Sama se nenaučí, to musí každý začít sám u sebe, to je základ od kterého se dá jít dál. Zeman skutečně udělal škatule, škatule - vyměnil jedny gaunery za jiné, nic ve skutečnosti nevyřešil, nic nevyčistil, jenom přeskupil, čímž naději zase na čas pohřbil

namoroman ( 16. září 2013 11:20 )

Tady místo toho aby se demokracie teda naučila, tak to jde od desíti k pěti a už to pokračuje k nižším číslům Aspoň, že ten Zeman udělal škatule,škatule Svítá naděje!!!

namoroman ( 16. září 2013 11:15 )

Ta kobyla a ten dajsaláma mají smůlu, že za nimi nemůže stát taková mediální mašinérie jaká stála za chrchlou ehm,ehm.V pekle by mu měli přiložit vždycky když někde padne jeho jméno

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud