Havlova kamarádka Šabatová se stala ombudsmankou! Za komunistů seděla
Na práva u nás dohlížejí ženy! Ministryní spravedlnosti je Helena Válková, za náměstkyni má disidentku Marvanovou. Vrchní státní zastupitelství vede Lenka Bradáčová. A ombudsmankou se nyní stala Alena Šabatová! Bývalá disidentka, mluvčí Charty 77 a blízká přítelkyně zesnulého prezidenta Havla, po revoluci pak mj. státní zástupkyně. V tajné volbě porazila dosavadního zástupce ombudsmana Křečka.
Z pozice ombudsmana odešel v prosinci Pavel Varvařovský - a to také kvůli vážnému onemocnění své manželky. Hledal se tak jeho nástupce. Exposlance ČSSD Křečka navrhl prezident Miloš Zeman i Senát, Šabatová získala senátní nominaci. Ve čtvrtečním volbě ještě neuspěla, dostala 61 hlasů (Křeček 44), zapotřebí však bylo 78. Druhé tajné kolo již vyšlo. Šabatová se přitom o tento post neúspěšně ucházela již dvakrát - v letech 2000 a 2010.
Motejlova zástupkyně
Ombudsmana přitom mají mnozí lidé spojeni především s působením exministra spravedlnosti Otakara Motejla (2000 až 2006). Posláním této funkce je chránit občany před nečinností nebo špatným rozhodnutím orgánů státní správy. Pokud ombudsman zjistí, že konkrétní orgán pochybil, je v jeho pravomoci vyzvat jej k nápravě. Šabatová přitom stejně jako Křeček již v tomto úřadu působila - jako Motejlova zástupkyně.
Charta 77 a kamarád Havel
Anna Šabatová má přitom za sebou pestrou minulost. Angažovala se v disentu a patří k prvním signatářům Charty 77. V roce 1986 byla dokonce její mluvčí. Stýkala se proto i s Václavem Havlem a stali se kamarády. Na jeho státním pohřbu nemohla chybět. "Pro mě osobně odešel člověk, který byl velmi důležitý pro můj život, zejména pak v sedmdesátých a osmdesátých letech," řekla po Havlově smrti Lidovým novinám.
Tatínek komunista, disident i Pithartův ministr
Havel se přitom znal i s jejím otcem, politologem Jaroslavem Šabatou, do roku 1969 reformním funkcionářem KSČ, za normalizace disidentem. Po příjezdu sovětských tanků byl sice ještě zvolen do ÚV KSČ, v roce 1970 ho však zbavili všech funkcí a ze strany vyhodili. Kvůli údajnému podvracení republiky. Šabata se živil jako betonář či skladový dělník a stal se jedním z čelních představitelů disentu. Byl také mluvčím Charty 77, později pak jedním z mluvčích Občanského fóra v Brně. Po revoluci se vrátil do politiky - za OF se dostal do Sněmovny, v letech 1990 až 1992 byl ministrem bez portfeje v Pithartově vládě. Zemřel v červnu 2012 v Brně.
Profil Aleny Šabatové: Kvůli komunistům seděla!
• Brněnská rodačka, absolventka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK), doktorskou práci obhájila na brněnských právech. Odborná asistentka na katedře sociální práce Filozofické fakulty UK
• Před listopadem 1989 pracovala jako úřednice. Kvůli disidentské činnosti ji komunistický režim perzekvoval a v letech 1971 až 1973 věznil.
• V letech 1978 až 1990 byla členkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, jehož je spoluzakladatelkou. Od roku 2008 do loňského března vedla Český helsinský výbor.
• Od roku 2001 působila šest let jako zástupkyně ombudsmana Otakar Motejla. Čelila však kritice v souvislosti s tzv. kuřimskou kauzou - v případě týraných dětí měla prý kontaktovat sociální pracovníky poté, co se seznámila s příběhem údajné třináctileté Aničky - dítěte bez identity (později se ukázalo, že se jedná o dvaatřicetiletou Barboru Škrlovou). Šabatová kritiku odmítla s tím, že ve věci postupovala podle svého nejlepšího vědomí.
• Je manželkou novináře a politika Petra Uhla, mají tří děti.
• Je držitelkou řady vyznamenání, například Medaile Za zásluhy (2002), Ceny OSN za obranu lidských práv (1998) a Ceny Alice Garrigue Masarykové (2010).