Český vědecky skandál: Profesor Bezouška manipuloval s výsledky experimentů

Biochemik Karel Bezouška údajně manipuloval s výsledky experimentů, oba ústavy s ním rozvázaly pracovní poměr.  (Autor: Přírodovědecká fakulta UK, Profimedia.cz)
Autor: ČTK, psch - 
25. ledna 2013
20:54

Největší český vědecký skandál moderní doby. Takhle odborníci hodnotí případ známého českého biochemika Karla Bezoušky. Ten opakovaně porušil vědeckou etiku, když údajně zmanipuloval výsledky experimentů. Při činu se vzorky ho zachytily kamery, které ústav nechal do laboratoře nainstalovat po upozornění tří studentek.

Podle výsledků vyšetřování etické komise, kterou ustanovily Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR, se Bezouška s největší pravděpodobností dopustil porušení etiky vědecké práce během své kariéry opakovaně, nejméně v pěti případech.

Uměle připravoval pozitivní výsledky

"Komise po vyslechnutí všech svědků, včetně profesora Bezoušky, usoudila, že Bezouška manipuloval se vzorky a s nejvyšší pravděpodobností opakovaně uměle připravoval pozitivní výsledky, které měly potvrzovat vazby sacharidů na protein NKR-P1," oznámila Akademie věd a Univerzita Karlova. Vyjádření Bezoušky se nepodařilo sehnat.

Podle komise byl dosud považován za vynikajícího biochemika a jednoho ze zakladatelů české proteomiky, disciplíny zabývající se studiem proteinů. "Publikační aktivita profesora Bezoušky byla vysoká - více než 100 článků v recenzovaných mezinárodních časopisech," uvedla komise.

Podezření z roku 1999

Podezření se objevilo už ve zprávě britské Rady pro lékařský výzkum (Medical Research Council) z roku 1999, která popisovala nesrovnalosti v jedné z Bezouškových prací. Rada zaslala své stanovisko Bezouškovi a dvěma pracovníkům Mikrobiologického ústavu AV ČR spolu s doporučením, aby zprávu předali vedení ústavu. "Příjemci dopisu ale neinformovali ani předsedu Akademie věd, vedení ústavu či Přírodovědecké fakulty UK. O existenci stanoviska se nevědělo až do roku 2012, kdy případ začala vyšetřovat etická komise," sdělily na webech akademie i univerzita.

Zachytily ho kamery

Vyšetřování etické komise proto začalo až loni, kdy pojaly podezření tři studentky z laboratoře Mikrobiologického ústavu. "Jedna z nich provedla ověřovací pokusy, které odhalily, že s experimentálním materiálem bylo manipulováno bez vědomí pracovníků laboratoře," napsala komise. Proto ústav nainstaloval kamery, které v noci na 20. března a znovu o dva dny později zachytily Bezoušku, když vnikl do laboratoře a do lednice se vzorky.

Bezouška v ústavech skončil

Kvůli tomu Univerzita Karlova i Akademie věd rozvázaly s Bezouškou už v dubnu 2012 pracovní poměr. Nyní také vyzvaly všechny vědce, kteří s Bezouškou spolupracovali, aby ověřili správnost publikací a pokusů. "Etická komise vyjadřuje víru, že tento případ byl v české vědě ojedinělou událostí a nebude se již opakovat," sdělily instituce.

Biochemik Karel BezouškaBiochemik Karel Bezouška | Přírodovědecká fakulta UK

naidka ( 26. ledna 2013 14:38 )

byla to spíš řečnická otázka, i tak ti děkuji za odpověď pro anglicky mluvící diskutující na českém portále.

cinderella1 ( 26. ledna 2013 14:05 )

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2279971/ Identification of the N-glycosylation sites on glutamate carboxypeptidase II necessary for proteolytic activity

cinderella1 ( 26. ledna 2013 13:59 )

no jeste se ho zastavejte podvodnika!

cinderella1 ( 26. ledna 2013 13:56 )

To je vazne neuveritelne!

naidka ( 26. ledna 2013 11:02 )

"Bezouška manipuloval se vzorky a s nejvyšší pravděpodobností opakovaně uměle připravoval pozitivní výsledky, které měly potvrzovat vazby sacharidů na protein NKR-P1". Bleskáči, můžete aspoň přibližně vysvětlit, wo co go?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud