Zachránili kmotrovi Dlouhému řidičák: Soud jim rozdal podmínky!

S podmínkou odešli od píseckého okresního soudu dva úředníci a bývalý policista, kteří zametli pod koberec dopravní přestupek kmotra ODS Pavla Dlouhého. Ovlivňovali i přestupky jiných vlivných osob.
Kníže z Hluboké, jak Dlouhému mnozí přezdívají, se v září 2010 proháněl na Písecku v autě rychlostí 155 km v hodině. Přistihla ho však policejní hlídka.
Orodoval za kmotra
Do vyřizování dopravního přestupku se vložil dnes již bývalý šéf českobudějovické dopravní policie Václav Vališ. Intervenoval u svých známých úředníků na písecké radnici, kteří případ projednávali a nabízel jim různé požitky. „Pan Dlouhý nemůže přijít o řidičák. Když se to vyřídí, bude na tabáček, bude zvěřina z honů,“ sliboval. Dlouhý byl nakonec spokojený, protože jeho přestupkové řízení skončilo po roce promlčením. Běžný řidič by přitom za takový přestupek přišel na jeden a půl roku o řidičák!
Usvědčily je odposlechy
Nestandardní jednání úředníků při vyřizování i jiných přestupků ale monitorovala policie pomocí skrytých odposlechů. A právě ty trojici usvědčily. Vališ odešel od soudu s tříletým podmíněným trestem s odkladem na pět let za zneužití pravomoci veřejného činitele, vydírání a podplácení. Stejný trest dostal za zneužití pravomoci a přijetí úplatku i úředník František Rychlík. Jeho nadřízená Dana Martincová dostala dvouletou podmínku na tři roky za zneužití pravomoci. Vališ přitom postupoval nestadardně i při nehodě šéfa Motoru Jikov Miroslava Dvořáka, kamaráda Dlouhého. Když s Audi S8 naboural do svodidel, přijel šéf dopravky na místo a aniž by byl ve službě, vložil se do vyšetřování.
Dojde i na Dlouhého?
Pavel Dlouhý, který se obvykle médiím vyhýbá, vystupoval před soudem jako svědek. „Necítím se vinen. Jestli jsem jel rychle, tak jen nepatrně. Maximálně sto kilometrů,“ řekl. Teď bude muset čelit vyšetřování kvůli křivé výpovědi. Na státní zastupitelství se hodlá obrátit státní zástupce Michal Muravský. „Ve světle důkazů, které byly soudu předloženy, nemluví Pan Dlouhý podle mě pravdu," řekl Muravský.
Okradení nárok samozřejmě mají. Problém je, že po té strašně dlouhé době, kdy nikdo neměl snahu případy dořešit, už nebude z čeho brát.