Amnestie byla připravena diletantsky! Říká šéf Ústavního soudu Rychetský

Autor: ČTK, kla, simao - 
10. ledna 2013
09:08

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že prezidentská amnestie byla připravena diletantsky. Spory kolem ní stále přetrvávají. Jak kolem jejího rozsahu, tak i některých kontroverzních částí.  Třeba té, která zastaví trestní stíhání v 18 velkých kauzách!

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský prohlásil, že prezidentská amnestie byla připravena diletantsky. Premiér Petr Nečas (ODS) si měl podle něj před svým podpisem prezidentského rozhodnutí nechat zjistit, jaký bude mít amnestie dopad. Tak vážný krok nemůže podle Rychetského udělat sám prezident.

"Jsme svědky neuvěřitelného diletantismu. Od roku 1920 všechny amnestie připravovala vždycky vláda v čele s ministrem spravedlnosti, nikoli Hrad," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Rychetský. Podle něj je takzvaná kontrasignace premiéra v ústavě proto, aby vláda mohla mít amnestie nejen připravenou, ale aby také posoudila její dopady.

"Není v kompetenci prezidenta ani premiéra to posoudit, to musí udělat armáda úředníků ministerstva spravedlnosti," sdělil deníku Rychetský. Vláda si podle něj měla nejprve zjistit, koho amnestie vlastně očistí.

Sporný Klausův článek číslo 2

Odpor proti amnestiím se soustřeďuje mimo jiné na sporný článek číslo 2, který pojednává o zastavení trestního stíhání v řadě kauz - podle nejvyššího státního žalobce Pavla Zemana může jít až o 18 velkých hospodářských kauz.

"Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující 10 let," vyhlásil na počátku roku prezident Klaus.

Proti této části již oficiální návrh na její zrušení připravuje senátorka Alena Dernerová (hnutí Severočeši.cz), která jej konzultuje s odborníky na civilní, trestní a ústavní právo. Po právní stránce jej připravili advokáti Hana Marvanová a Milan Hulík.

blooroses ( 11. ledna 2013 14:15 )

Jj, skutečně to jinak nedává smysl.

blooroses ( 11. ledna 2013 14:13 )

Žádné výnosy z trestné činnosti legalizované nebyly. Jak tě taková pitomost vůbec napadla? A mezinárodní soudy? Ty s tím maj jako co společnýho?

alenam ( 11. ledna 2013 13:23 )

To porušení mezinárodní dohody zmiňuješ ve vztahu s amnestií? Pokud ano, která dohoda tím byla podle tebe porušena? Prezident žádné zabavení majetku obětí ve prospěch zločinců nevyhlásil. Amnestie se nevztahuje ani na odškodnění ani na majetkové vyrovnání ani na navrácení zcizených financí a předmětů.

elza11 ( 11. ledna 2013 12:38 )

Věřím, že i náš stát si dokáže poradit a zruší legalizací výnosů z tresté činnosti. Pokud ne, ústava nám dává právo se zločineckým strukturám bránit. A mezinárodní soudy jsou výše než české zločinecké struktury. Tam jejich prsty doufejme nesahají.

elza11 ( 11. ledna 2013 12:34 )

Mám za to, že ani premiér ani prezident svými skutky nemůže porušovat mezinárodní dohody. Trestný čin to asi je, ale nemůže být za něj stíhán. Otázkou je, zda je ústavní, když prezident vyhlásí zabavení majetku obětí ve prospěch zločinců.

Zobrazit celou diskusi