Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Soud: Bobošíková může bojovat o Hrad, Okamura a Dlouhý končí!

Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková se vrací do boje o Hrad  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, simao, shp - 
13. prosince 2012
11:08

AKTUALIZUJEME: Do přímé prezidentské volby se nakonec zapojí devět kandidátů. Tím posledním zaregistrovaným by měla být Jana Bobošíková, která se odvolala k Nejvyššímu správnímu soudu. A ten nařídil, aby ji ministerstvo vnitra dopsalo na kandidátku! Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý však definitivně končí.

Nejvyšší správní soud (NSS) nařídil ministerstvu vnitra, aby pro přímou volbu hlavy státu zaregistrovalo předsedkyni Suverenity Janu Bobošíkovou.

Naopak ekonom Vladimír Dlouhý a senátor Tomio Okamura u soudu neuspěli. Soud zamítl také stížnosti kandidátů, kteří se vůbec nesnažili shromáždit potřebných 50 tisíc podpisů. Zákon o tomto počtu podpisů prý není protiústavní.

Neuspěla ani Samková

Soud tak smetl ze stolu i stížnost advokátky Kláry Samkové. Ani ta neměl 50 tisíc podpisů. Ale zato se vytasila s řadou argumentů proti zákonné úpravě přímé volby prezidenta. Požadavek na 50 tisíc podpisů označila jako neústavní.

„Takovéto argumenty však nemohou být úspěšné. Již z podstaty věci nelze v zásadě zpochybnit ústavnost ústavy,“ uvedl v rozhodnutí volební senát.

Okamura a Dlouhý ze hry, Bobošíková pokračuje!

Senát s předsedou Vojtěchem Šimíčkem po celou dobu jednal za zavřenými dveřmi. Bobošíkové nakonec přiznal 50 810 podpisů.

Ministerstvo vnitra totiž podle soudu postupovalo při odečtu hlasů kandidátům neoprávněně. Vybralo si totiž mezi celkovým množství podpisů dva kontrolní vzorky, u nich určilo chybovost a tu pak sečetlo. Podle tohoto součtu pak odebralo hlasy z celkového počtu, který kandidáti předložili. Soud však tvrdí, že vnitro mělo oba údaje o chybovosti zprůměrovat. A odečítat tak méně podpisů.

"Zákonné řešení je takové, že se to má zprůměrovat, a teprve ten průměr se má promítnout do všech těch podpisů z hlediska posuzování jejich chybovosti," potvrdil Šimíček.

Okamura a Dlouhý však i po zprůměrování chybovosti zůstali pod padesátitisícovou hranicí a soud proto jejich odvolání nevyhověl. I kdyby vnitro postupovalo správně, Okamuru a Dlouhého by nemohlo zaregistrovat. U Okamury soudci poukázali i na to, že chybovost byla v jeho případě jednoznačně nejvyšší ze všech kandidátů.

Z tria Okamura, Bobošíková a Dlouhý se o Hrad bude ucházet pouze šéfka SuverenityZ tria Okamura, Bobošíková a Dlouhý se o Hrad bude ucházet pouze šéfka Suverenity | Blesk

kukuku ( 13. prosince 2012 22:12 )

Jak může "elita" soudců hlasovat podle stejného zákona (podle Tebe jistě perfektního a jednoznačného) o něčem v poměru 4:3 ??? Tvorba zákonů a logika myšlení právníků i soudců - to je tragédie.

mememumu ( 13. prosince 2012 16:30 )

Totální nesmysly

mememumu ( 13. prosince 2012 16:28 )

A hele, vrchní lhář a nesmyslotepec přišel od relátek zase blábolit nesmysly. Okamury se bojí každý člověk s IQ nad 60, takový prázdný populista "kam vítr, tam plášť", to se jen tak nevidí. Nemluvě o jeho chorobné touze po moci resp. veřejné sebeprezentaci (to by bylo na hlubší psychologickou studii, je docela ukázkový případ).

mememumu ( 13. prosince 2012 16:26 )

Ano, bylo to jasné. Ale ze zcela jiného důvodu - pokud se totiž alikovat správný odpočet chybných hlasů, tak se nad hranici 50 tisíc stejně dostala jen Bobo, Dlouhému ani Okamurovi ani to nepomohlo. Tohle bylo jasné od samého začátku, kdy tyhle tři ministetrstvo vyšouplo. A "vyházet vládu" skutečně nepatří do pravomoci prezidenta. Okamura by to mohl udělat pouze v případě, že by spáchal převrat a chopil se moci jako diktátor.

jana999 ( 13. prosince 2012 16:25 )

naivko, jako by president mohl někoho u nás vyhazovat, akorát by za naše daně splatil své daně a nemusel se starat o to, že mu krachuje jedna firma za druhou a asi by na něj nemohl exekutor

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud