Při porodu přežila klinickou smrt: Narodila se jí dcerka Thea!

Autor: Pavel Ryšlink - 
5. prosince 2012
05:00

Své znovuzrození a narození potomka prožívá v adventním čase Ivana Hrabčíková (24) z Nákla na Olomoucku. Jako zázrakem přežila smrtící atak HELLP syndromu a současně přivedla na svět pomocí císařského řezu zdravou holčičku. Čtyři dny pak bojovala o život na jednotce intenzivní péče. Dnes má snad vyhráno.

„Pamatuju si, jak mě manžel naposledy obejmul a pak jsem se propadla do tmy. Probrala jsem se až za čtyři dny a dozvěděla se, že mám zdravou holčičku. Že je sice malá, ale je v pořádku,“ řekla Blesku Ivana Hrabčíková.

Paralenem jí moc nepomohli

V průběhu těhotenství začala otékat a značně se jí zvýšil krevní tlak. Lékaři v Prostějově, kam ji před třemi týdny rodiče, u nich byla na návštěvě, odvezli nepoznali, že jde o zákeřnou preeklampsii, která když se včas nepodchytí končí HELLP syndromem a smrtí. „Řekli mi, že otoky a bolesti hlavy jsou v těhotenství normální. Dali mi paralen a poslali mě domů,“ zavzpomínala mladá maminka.

Dala si ananas, pak šlo o život

Její stav se však stále zhoršoval. V sobotu 24. listopadu si s manželem ještě vyšli na olomoucké vánoční trhy. Dala jsem si tam dětský nealkoholický punč s ananasem. Ananas prý zmenšuje otoky. V noci ji pak přepadly nesnesitelné křeče. „Manžel volal pohotovost a záchranka mě hned odvezla na olomouckou porodnickou kliniku. Když mě přijímali, viděla jsem, jak otékám. Pak jsem omdlela,“ prozradila Ivana Hrabčíková a dodala: „Když jsem se pak od lékařů dozvěděla, jak to bylo hrozné, úplně jsem se zděsila.“

Dobře, že nečekali do rána

„Bylo velké štěstí, že Hrabčíkovi hned volali záchranku. Kdyby čekali až do rána, paní by to nepřežila,“ řekl Blesku přednosta olomoucké porodnicko-gynekologické kliniky Radovan Pilka a dodal: „HELLP syndrom, kdy jde o rozpad krve, je velmi zákeřný a jediné, co se dá dělat, je reagovat na situaci okamžitým ukončením těhotenství a podáváním transfuzí krve. Přitom ani na nejšpičkovějším pracovišti při nejlepší odborné péči nemusí pacientka přežít. Je to tak padesát na padesát. Šance na záchranu je tím větší, čím dřív se k nám pacientka dostane. Proto by těhotné ženy při zvýšeném tlaku, bolesti hlavy a v nadbříšku měly okamžitě vyhledat lékaře a nenechat se odbýt.“

Těší se na nejkrásnější Vánoce

„Já jsem strašně šťastná, že to všechno dobře dopadlo,“ prozradila žena, která doslova utekla hrobníkovi z lopaty a dodala: „Dostala jsem na Vánoce dva nejúžasnější dárky – život a dcerku. Moc se těším, až to s manželem oslavíme pod stromečkem.“

Preeklampsie a HELLP syndrom

Preeklampsie je onemocnění těhotných žen. Vznik není podle odborníků zcela jasný. Pravděpodobně je jejím původcem placenta. Projevuje se zvýšeným krevním tlakem, otoky a bílkovinou v moči. Varovným příznakem jsou také bolesti hlavy, v podžebří a nadbříšku. Jedinou šancí na záchranu pacientky je ukončení těhotenství císařským řezem.

Preeklampsie je předstupněm tzv. HELLP syndromu (Hemolysis - rozpad červených krvinek, Elevation Liver -zvýšení jaterních testů a Low Platelet - nízká hladiny destiček). Rodičce se de-facto rozloží krev. Tímto syndromem onemocní ročně osm až deset procent těhotných. Šance na přežití je 50 : 50. Případy, jakým je ten Ivany Hrabčíkové, které i za tak dramatických okolností skončí záchranou dítěte i matky, jsou velmi ojedinělé a vzácné.

radsas ( 9. července 2013 21:14 )

Podobný případ se stal naší dceři v Přerově minulý týden.Na pohotovosti ji odbyli,tím,že si má vzít o dva Paraleny více.To bylo po telefonické konzultaci s gynekologií.Po čtyřech dnech byla ve vážném stavu hospitalizována ve FN Olomouc a dle lékařů za pět min. dvanáct.Císařským řezem předčastně přivedli naši vnučku na svět.Tím bych chtěl poděkovat všem lékařům a sestrám porodního odd. FN Olomouc.To není Plzeň,to je Agel.

lenuliii ( 24. ledna 2013 17:50 )

Vůbec nechápu, proč tady řešíte jméno dcery, to je věc rodičů, jak si dítě pojmenují !! důležité je, že jsou obě v pořádku. Spíš nechápu, proč doktoři nepočítali s možností této nemoci a jen ji poslali s paralenem domů...

kcharl ( 5. prosince 2012 18:00 )

podle tvého komentáře bych napsal blbci v čr..

ericarthurblair ( 5. prosince 2012 13:32 )

Thea je krásné jméno a hlavně to v tomto případě vůbec není podstatné. Podstatné je, aby maminy věděly, proč v každé poradně odevzdávají moč - kromě cukru se kontroluje také hladina bílkoviny v moči, kdy její zvýšená hladina může signalizovat právě nebezpečí preeklampsie a nevím jak dnes, ale za časů, kdy já jsem čekala děti, se po jakýchkoli otocích také pátralo v každé poradně.

abc033 ( 5. prosince 2012 11:58 )

Náhodou je to krásné jméno aspoň mě se líbí

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud