Moraváci si poradili po svém: V centru Olomouce prodávají domácí palírny!

Autor: Pavel Ryšlink - 
17. září 2012
20:53

Moravany prohibice nezastavila. Kraj, který je proslulý slivovicí a jinými ovocnými pálenkami, které se dříve pálily v každé druhé chalupě, si umí poradit. V centru Olomouce už se prodávají malé domácí palírny.

 „Je po tom docela poptávka, neprodávají se špatně. Nesouvisí to ale se současnou situací. S prodejem jsme začali už na jaře,“ řekl Blesku majitel prodejny v Ostružnické ulici, která ústí na centrální olomoucké náměstí, Miroslav Kafoněk. Připustil však, že od pátku se o toto zboží zvýšil zájem.

Palírna jako doplněk kotlíků a spacáků

Zmíněný obchod se specializuje na turistické a tábornické potřeby. „Domácí palírny nám nabídl náš maďarský dodavatel jiného outdoorového zboží. Tak jsme zkusili, jaký bude zájem. Možná jsme objevili díru na trhu,“ vysvětlil Kafoněk.

Pálení je tradice

Podle něj by stát udělal nejlépe, kdyby domácí pálení pro vlastní potřebu zcela povolil. „Kdyby to bylo legální, tak by se nestalo to, co teď. Každý zahrádkář, který pěstuje nějaké ovoce, si dokáže udělat kvalitnější kořalku, než jaká je v obchodech. Je to jako zavařování okurek,“ konstatoval Kafoněk a dodal: „Je tu zakázáno něco, co má přitom hluboké kořeny. Pálili už naši dědové. Ovocné pálenky se vyráběly v každé druhé chalupě.“

Hrozí jen malá pokuta

Pokud jde o prodej domácích pálenic, ten je naprosto legální. Do křížku se zákonem se dostává až ten, kdo doma začne pálit alkohol. Naštěstí se už nedopouští trestného činu, ale pouze přestupku, který spadá do skupiny přestupků na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně vyrobí líh nebo destilát bez povolení anebo úmyslně líh nebo destilát bez povolení vyrobený přechovává nebo uvádí do oběhu. Za to hrozí pokutu maximálně do tří tisíc korun.

Zařízení nestojí ani osm tisíc

Domácí palírna stojí nyní v centru Olomouce 7490 korun. Ještě minulý týden byla přitom cena o pět set korun nižší. „Není to reakce na prohibici. Museli jsme ale kvůli zájmu o toto zboží přiobjednat další a náš maďarský dodavatel prostě zvýšil cenu,“ konstatoval majitel obchodu Kafoněk.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

patrikpat ( 18. září 2012 09:36 )

Hezky pěkně a to se mi líbí. Zpátky k tradici, domácí je domácí. Takto by to mělo zůstat i co se týče produkce potravin, tedy masa, výrobků z něho, mléka a výrobků z něho. Zdraví lidu českého by pookřálo. Vezměte to do ruky Moraváci a já se přidávám. MY CHCEME ČESKÉ VÝROBKY !!!!!!!

sakra ( 18. září 2012 09:24 )

 A tak je to správné. Co si dozoruji sám, tomu věřím. Státním "orgánům" a "politikům" nevěřit ani slovo!!!

nyxx ( 18. září 2012 08:57 )

Ale to je dost smutný,nemyslíš?

uhelpohledu ( 18. září 2012 07:42 )

A my takový přístroj máme, do kastróla lavór dáme. Zpíva se v jedné sprostonárodní písničce.

hiawatha ( 17. září 2012 23:38 )

Nic na svete, ani zadna prohibice neprinuti Cecha ci Moravana prestat chlastat

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud