Smutná pravda: Česká horolezkyně je mrtvá (†52). A s ní i šerpa

Usměvavá Zuzna Hofmannová patřila k našim nejaktivnějším horolezkyním. Ze 12. nejvyššího vrcholu světa se však už nevrátila. Hory pro ní byly celoživotní láskou
Autor: lac, simao.k - 
9. 8. 2012
13:03

Poslední jiskřička naděje uhasla. Česká horolezkyně Zuzana Hofmannová (†52) opravdu zahynula při sestupu z dvanácté nejvyšší hory světa Broad Peak (8047 m). A spolu s ní zemřel i její šerpa.

Spolulezec Pavel Matoušek popsal tragické okamžiky, které se pod vrcholem hory odehrály 31. července.

„Po 14. hodině sestupoval z hory výškový šerpa. Do tábora už nedošel. U bambusového mostu odložil náklad a zřejmě se most snažil opravit. Spadl ale do ledovcové říčky. Jeho tělo se nepodařilo najít. Přibližně ve stejnou dobu při sestupu zemřela i Zuzana.“

Jeden z horolezců vystoupal téměř do sedla Broad Peaku a po Zuzce pátral. Marně. Ta zřejmě zmizela pod lavinou. Na vrchol hory se Zuzana Hofmannová dostala 31. července v 11:30 hodin. Část cesty byla na laně s íránskými bratry Reza Bahadorovými. Zapsala se tak jako první Češka, která horu zdolala.

Zuzana Hofmannová patřila k nejaktivnějším českým horolezkyním. V roce 2006 například stanula jako první Češka na Manáslu (8163 m).

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

ladybug ( 9. srpna 2012 17:33 )

Byl to prostě její osud a proti tomu se nedá nic dělat.

sores ( 9. srpna 2012 13:59 )

souhlas s decathlonuv.fotr. Jak se říká, všeho s mírou, kdo chce moc, nemá pak nic. Chybělo jí logické uvažování, při takové sportovní vášni, číhá na každém kroku smrt, s tím je třeba počítat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa